Uzun süredir küskün olan iki taraftar ve Ç.Rizespor nasıl barıştırılacak sorusuna cevap arıyoruz.

Kısa vadede barışın sağlanması güç olacak. Ama imkansız değil. Sezon başı olması dolayısıyla çok önemli bir fırsatın olduğunu varsayarsak, neler yapılması gerektiği konusunda bizim fikirlerimize başvuruldu. Yıllardır Ç.Rizespor'un yanında olan yeri geldi taraftar yeri geldi gazeteci olarak izlenimlerimle ve birikimlerimizden yola çıkarak bazı fikirlerimi sunuyorum.

Futbolda şu bir gerçek ki başarı tabeladaki skor ile eş değer. Ekonomik başarı, tesisleşme, modernleşme, şirketleşme pekte taraftarı ilgilendirmiyor. Başarı için öncelikle futbolu iyi bilen bir yönetim kadrosuna ihtiyaç olduğu bir gerçek. Ç.Rizespor'da futbolu iyi bilen bir yönetim yok ama işini doğru yapmaya çalışan yöneticilerimiz var. Bu başarı ne yazık ki son dönemde hiçbir şekilde yakalanamadı. Dolayısıyla taraftar ile Rize temsilcisi futbol takımımız ile araya duvarlar örüldü.

Geçmişe bir sünger çekmenin vakti geldi. Bu takım 3. Lige de düşse bu şehrin temsilcisidir. Hep beraber bu takıma sahip çıkmamız lazım. Bunun için Ç.Rizespor Kulübü yöneticileri ne yapmalı?

En başta Teknik Direktör Ümit Kayıhan' ın taraftar ve alt yapı ile ilgili düşüncelerine sonuna kadar destek verilmeli. Transferde en az bir yıldız oyuncu alınmalı. Bu taraftarı stada çekecektir. Futbolcular teknik heyet zaman zaman şehirde bulunan okullarda, alışveriş merkezlerinde Rizelilerle buluşturulmalı. Takım ile basının arasındaki köprü sağlamlaştırılıp gazetecilerin rahat haber almaları sağlanmalı. Özellikle alt yapıya yeteri derecede destek verilmeli. Alt yapıdan gelen bir oyuncu için en az stada 200–300 taraftarın gelebileceği unutulmamalı. Alt yapı tesislerinin biran önce temeli atılıp öz kaynak düzenine geçilmeli. Özellikle yönetim kademesinde bulunanlar taraftarla iç içe girerek taraftarın maçlara gelmemeli sağlanmalı..

Bir yönetici seçilerek Taraftar dernekleri ile organize çalışılmalı. İlçelerdeki statlarda antrenman yapılarak buralardaki futbol severlere duyurulmalı. Ayrıca ilçe okulları da ziyaret edilerek daha küçük yaştaki çocuklara Rizespor sevgisi aşılanmalı.Ayrıca ilçe Belediye Başkanları ile konuşularak Rize' de oynanacak olan maça en az bir otobüs gönderilmesi sağlanmalı.

Sahamızda oynanan maçlarda futbolcu ve taraftar arasında diyalog sağlanılmalı.(Bunun için taraftar derneklerinden yardım istenilebilir.)Ç.Rizespor'un resmi internet sitesinden taraftarların takım hakkındaki düşünceleri alınarak cevaplanmalı.