• 06 Aralık 2021 Pazartesi
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    6 Aralık 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Küçükcami Köyü

Küçükcami Köyü

İlçeye bağlı bir mahalledir.Güneli,Selamet köyleri ve Adacami Ulucami,Eskicami, merkez mahalleleri ile çevrilidir. Mahallenin bitki örtüsü doğal güzellikleri, iklim ve hayvan türleri ilçe ile aynı özelliklere sahiptir. Küçükcami, ilçenin diğer mahalleleri gibi düz sayılabilecek bir konumdadır.      Mahalle, 160 hanelidir. Mahalleyi terk etmiş bir çok aile vardır. Diğer mahalleler gibi sürekli göç verir. Mahallede kalanların yüzde 30’u kışın büyük şehirlere göç eder.

      Soyadlarına göre mahallede yaşayanlar Aydeniz,Hekim, İstifoğlu, Kanbur, Kapotoğlu, kara, Küçüközdemir, Mutlu, Okur, Tarakçı, Terzioğlu, Topçu ve Yılmaz sülaleleridir.


      Eskiden bu mahallede tarak yapmak için kamış üretilirdi. Andı ve peştamal  tezgahlarında kullanılan bu tarakların, bütün Karadeniz sahilinde satışı yapılırdı. Tarakçı sülalesinden 9 hane uzun süre bu işi yaptı.

      Çay sanayini  oluşturan devlete ait bir çay fabrikası vardır. Bu fabrika 1960 yılında küçük bir atölye olarak faaliyete başladı. 1994 yılı itibariyle günlük yaş çay işleme kapasitesi 120 tondur.

      Küçükcami mahallesi, diğer mahalleler gibi  toplu bir yerleşime sahiptir. Bu durum özellikle Küçükcami Çay Fabrikası çevresinde görülür. Her mahalleye yol gider,  bu yollarlın çoğu betonlanmış yada asfaltlanmıştır. Posta  ve sağlık hizmetleri ilçe merkezinden yürütülür. Mahallede iki siyasi partinin ilçe başkanlıklarının dışında bir de özel okul bulunmaktadır.

      Mahallenin önemli tarihi eseri yoktur Şimdiki Küçükcami Camii’nin yerinde eski ahşam yığma bir cami daha vardı. Çalışır 2 değirmen vardır.Ayrıca 3 alım yeri, 2 Taşköprü vardır.

      Mahallede 1968’den  itibaren dönemlerine göre görev yapan muhtarlar şunlardır. Ahmet istif(1968-1973), Osman Hızır(1973-1990), Bektaş İstif(1991-1999), Recep Tarakçı (Servet oğlu)(1999-2004), Recep Tarakçı(Hikmet oğlu)(2004-……) Görev dönemi bilinmeyen Hüseyin Yanık’tan önceki bilinen muhtarlar Kuleva Ahmet(Aydeniz), Aptullah İstif, Şükrü Sakaoğlu, Mevlit Mutanoğlu(Hızır),  Hayrullah Tarakçı, Mehmet Bostan, Sefer Aydeniz, Mustafa İstif, Ali İstif, Hüseyin Hekim’ dir.
 
 
Sizinde köyünüzün mahallenizin resimleri ve tanıtımının internette yer almasını istiyorsanız bize ulaşın.Elinizde en az köyünüze ait üç adet resim ve köyünüzü tanıtan komşuları köydeki özellikleri anlatan yazı ile [email protected] adresine mail atın en kısa zamanda yayınlayalım.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziyaretçi
Ziyaretçi - 1 yıl önce

fotoğraflar Küçükcamiye ait değil. sülaleler de eksik. ama hazırlayana teşekkür ederim.