İran gerek İsrail ve gerekse Amerika tarafından onlarca üst düzey askeri öldürülen bir devlet.

Zaman zaman efelenmesi ve bu öldürülen askerlerinin intikamını alıp almadığını ABD eski başkanı açıkladı. En önemli komutanının öldürüldüğü akşam “Cok rahat uyudum” dedi

İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 4 üst düzey yetkili hayatını kaybetti. Bu yetkililer arasında, Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü’nün İstihbarat Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Sadık Omidzade ve yardımcısı Hac Golam Muharrem bulunmaktadır. Ayrıca, İran Devrim Muhafızları Ordusunun Suriye’deki komutanlarından Razi Musevi da saldırıda öldürüldü.

Kasım Süleymani, İran’ın Orta Doğu politikalarının ve askeri operasyonlarının baş mimarı olarak biliniyordu. Suriye’de binlerce masum insanın ölümünden de sorumlu idi.

İran bu son olayda İsrail’e yine fason, haberli bir saldırı yaptı. Dronları ve füzelerinin % 99’u düşürüldü. Bir çocuk yaralanmış!
Traji komik bir saldırı her bakımdan!

Bu durumdan Molla’lar sorumludur. İran halkının hiçbir kabahati yok. İsrail’e zaman zaman çeşitli avantajlar sağlayan Molla’lar, İran’ı halkının duygularını sömürmeyi çok iyi beceriyor, İsrail’e alan açmasına rağmen toplumu söylemlerle peşinden sürüklemeyi sürdürüyorlar.

Son Gazze olaylarının başlamasına İran derin yapısının sebep olduğu görmek için kâhin olmaya gerek yok.  On binlerce şehit ve on binlerce yaralı ucuz bir kahramanlık uğruna, İsrail’e alan açmak için feda edildi!

Amerika’nın Ortadoğu’da dökülen kanlarda birinci ortağı İsrail ise ikinci ve en önemli müttefiki İran’dır. Kayıkçı kavgalarını bütün dünya görüyor.
En genel anlamda bakarsak İran yaptıklarının bedelini ödüyor.

Tarihi boyunca hiçbir Hristiyan veya başka dinden hiçbir devletle savaşmamıştır. İşi gücü mezhebini ihraç etmektir. Bu da bir Amerikan politikasıdır ve Müslüman dünyanın başına Demokles’in kılıcı gibi dolaştırılmaktadır. Bu sayede Afganistan, Suriye, Irak ve Libya kolay lokma haline getirildi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Kuveyt uydu haline getirildi. Kuyrukları kopmaz bir şekilde Amerika’ya bağlandı.

Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip ülkesi Iran yokları oynamaktadır. Akılcı politikalarla sadece ülkesinin gelişmesine adansa, bugün çok farklı bir İran devleti ile karşı karşıya olacaktık. Bu kadar kan dökülmeyecekti. Amerikan planlarını küçük çıkarları uğruna alet olan İran yönetimleri akıllanacak gibi görünmüyor!
İran halkının çıkarı barışçıl bir yönetime bağlıdır. Fransa’da yetiştirilip İran’ın başına bela edilen Molla’lar hiçbir zaman Amerikan çıkarlarına karşı gelemez.

Şahsen, milyonlarca soydaşımızın bulunduğu İran’ın modern yöntemlerle idare edilmesi ve sadece halkının çıkarını düşünen hükümetlere, idarecilere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Umarım İran başkaca hiçbir oyuna gelmeden mevcut idarecilerinden bölünmeden, Amerika’ya ve İsrail’e yem olmadan, manivela olmaktan kurtulabilir.

Bakı selam ve dua ile.