ÇAY-KUR Rizespor 2005-2006 sezonunda inişli çıkışlı bir grafik sergiledi.

Sezonu üç teknik direktörle tamamladı. Sezon başında bana göre yanlış teknik direktör seçimi lig başında takımı bir hayli sıkıntıya soktu. Önceki sezon elimizdeki kadroyu koruyamadığımız gibi takıma yeni gelen futbolculardan da tam anlamıyla verim alamadık. Metin YILDIZ görevde kaldığı süre içinde başarılı olamadı. Taraftar takıma olan güvenini yitirdi. Futbol otoriterleri tarafından lig bitimine daha çok olmasına rağmen düşecek takımlardan biri olarak gösteriliyorduk. Acele taze kana ihtiyaç vardı. Önceki dönemlere bakılacak olursa bu defa yönetim elini çabuk tutmuştu Metin Yıldız'ın istifasının ardından alelacele yerine Sakıp ÖZBERK getirildi.

Sakıp ÖZBERK' in gelişi şehirde ve takımda yeni bir heyecanın başlangıcı olmuştu. İlk dört maçında sekiz puan alarak iyi bir grafik yakalaması takımda olumlu hava yaratmasına neden oldu. Tam her şey yolunda gidiyor derken, sonraki oynadığı dört lig maçında sadece bir puan alabildi.

İlk yarının bitmesine bir maç kala takımın başına Güvenç KURTAR getirildi. Bana göre bu değişiklik tam zamanında yapılmıştı. İkinci yarı için gereken takviyeler yapılıp hocanın sistemini oturtması için zaman da vardı. Sezon ortasında iyi bir transfer politikasıyla takıma gereken yerlere futbolcular alındı. Alınan futbolcular takıma çok çabuk uyum sağlayarak ÇAY-KUR Rize spor'umuzu yavaş yavaş yukarılara tırmanmaya başladığını gördük. Başarılı sonuçlar alınması taraftar ve yönetimi memnun etmişti. Bu değişiklikler sezon başında yapılıp taraftarın bu kadar stres altına girmesi engellene bilir miydi bu tartışılır. Ama sonuçta geç de olsa gerekli değişikliklerin yapılıp takımın düzlüğe çıkarılması neticesi bizler için iyi bir sonuçtu. Bu başarıda başkan Ekrem CENGİZ' in 10 yıla yaklaşan tecrübesiyle kulübü iyi idare etmesi yatıyordu. Bu sene ligde kalmamız sezon ortası yapılan transfer ve hoca seçimi verilen doğru kararlar olduğunu düşünüyorum. Önceki senelerde sürekli transferde hatalar yapılıyor ve yapılan bu transferlerden yeterince faydalanamıyorduk.

Bazı çevrelerin tereddütle baktığı Güvenç KURTAR takımı adeta yeniden yarattı.Başarılı bir bitişin adeta mimarı oldu. Önceki dönemlerde çalıştığı kulüplerde birkaç kez küme düşmeyi yaşayan KURTAR bu sezon bu kötü talihini de yenmiş oldu. Takıma sezon ortası Galatasaray'dan gelen Altan kısa sürede takımla kaynaştı ve başarılı maçlar çıkardı. Bu sezonun takımın yıldızı kalecimiz Zdravkov'du. Birçok maçta kalesinde devleşti. Bir maç hariç genelde bakılınca iyi bir performans sağladı. Yaşının ilerlemesini ve de ailevi sorunlarını göstererek takımdan ayrılacağını belirtti. Gelecek sezon yerini kolay kolay doldurabilecek aynı kalitede bir kaleci bulabileceğimizi sanmıyorum. Bu sezon adından sıkça söz ettiren Rizeli iki topçumuzda başarılı futbollarıyla göz doldurdular. Fahri ve Yasin de performanslarıyla başarılı bir sezon geçirdiler. Bunun neticesinde Milli takıma çağırılarak Rize ve Rize Sporluların gurur kaynağı oldular.

Bu sezon Türkiye liglerinde eşine az rastlanan bir rekabet yaşandı. Son maçlara kadar düşen ve şampiyon olan hatta UEFA'ya gidecek takım veya takımlar bile kesinleşmemişti. Sezonu dokuzuncu bitirerek iyi bir netice elde eden takımımız gelecek sezon için iyi bir takım kurmak için kolları sıvadı. Bu konuda hem yönetimin hem de futbolcuların gerekli fedakarlığı yapacağından şüphemiz yoktur.

Sezon sonunda yollarımızı ayıracağız denilen Güvenç Hocayla tekrar sözleşme yenilenmesi iyi bir transfer döneminin başlangıcıdır. İlk olarak takımda başarılı bulduğu sözleşmeleri biten iki isimle sözleşme yenilenmesini istedi. Yönetim bu doğrultuda Bashir ve Cem BAKİ ile görüştükten sonra sözleşme imzalayarak takımda kalmaları sağlandı.

Temennimiz geçmişte yaşanan transfer yanlışlarının yapılmaması gelecek sezonda güçlü güzel futbol oynayan ve takım ruhu olan bir takım yaratılması dileğiyle…