Rizespor evinde son derece önemli bir karşılaşmaya çıktı. Elazığspor’un, Antalyaspor’u yenmesi ardından kendini yeniden ateş hattının içinde buldu. Rakip UEFA’yı hedefleyen Sivasspor.

Ekibimiz bu maçtan puan almazsa; son iki maça küme düşme korkusunu iyice ensesinde hissederek çıkacaktı. Bu bilinçle sahadaki on bir maçın ilk yarısında rakibini adeta kendi sahasına boğdu. Sürekli pozisyon üretmeye çalıştı ama Sivasspor iyi kapandı. Deplasman takımı rakibine çok pozisyon şansı vermeyerek kontrataklarla çıkmaya çalıştı. Rizespor bulduğu pozisyonlarda son vuruşlarda başarılı olamadı.

İlk yarıda akıllarda kalan en önemli pozisyon ise Kwueke'nin kaleci ile karşı karşıya pozisyonda etkisiz vuruşuydu.

Maçın ikinci yarısında daha dengeli bir oyun vardı sahada. Rizespor'un ilk yarıda ki performansının yorgunluğunu ikinci yarıda gördük. Kullanılan serbest atışlarda etkisiz kalan yeşil-mavililer rakibine gol pozisyonları verdi. Serkan başarılı bir maç çıkarttı. Ali Adnan, Orhan kanatlarda çok çalıştı. Lualua gününde değildi. Maçın son bölümlerinde Uğur hoca takıma yaptığı orta alan takviyeleri ile maçı kazanamıyorsak kaybetmeyelim dedi. Ama yorulan takım son dakikalarda üst üste kalesinde talihsiz pozisyonlar görürken dakika 89'da topu filelerinde gördü. Bu dakikada hemen aklımıza son hafta oynayacağımız Elazığ maçı geldi. Korku dolu şeyler düşündük. Ama bu bir dakikada yaşanan üzüntü Nijeryalı oyuncu Oboabona'nın kafa golü kara bulutları bir nebzede olsa dağıttı.

Haftaya Elazığ-Beşiktaş maçı her şeyi belli eder. Ligin bitimine sekiz hafta kala twitter hesabımda yazdığım gibi Elazığ, Kayseri, Antalya düşer demiştim ve yine Elazığ'ın düşeceğini söylüyorum.

Şu Sivas maçında Rizespor taraftarının vereceği destek ne kadar önemliydi değil mi? Belki de taraftarın desteğiyle kazansa Rizespor kümede kalmayı garantileyecekti. Kazansan iki hafta kafan rahat. Ama şimdi yine son iki hafta yine diş sıkacağız. Bir Pazar gündüz maçı olmasına rağmen Rizespor taraftarı Pasolig kartlarını alma zahmetinde bulunmayarak maçada gelmedi. Bizim futbol şehri olmamız için sanırım çok eğitilmemiz lazım. Gelecek sene bu konuda önemli adımlar atılmalı. Taraftarlık bilinci, Rizelilik milliyetçiliği, birlik ve beraberliğimizden ne yazık ki eser kalmamış. Adamlar alt liglerde binlerce kişi önünde maçlarını oynuyor, bizim Rize'de bu hafta tribünlerde iki bin taraftar yoktu.