Yazının başında özür dileyerek bir serzenişimi dillendirmek istiyorum!
Malumumuz Regaib, Miraç, Berat, Kadir ve Mevlid Kandili olmak üzere beş tane kandil gecemiz vardır.
Kısaca söylersek, REGAİB KANDİLİ, Peygamber Efendimiz (ASM)' in varlık alemine çıktığı Recep ayının ilk Cuma gecesidir.
MİRAÇ GECESİ, Peygamber Efendimiz (ASM)'in ruhen ve bedenen, bizleri yaratan Cenab-ı Hakk'ın memleketini O'na (ASM) gezdirdiği, Cemalullah ile müşerref kıldığı Recep ayının 27. Gecesidir.
BERAT KANDİLİ, her şeyin yıllık hesap kitabının tayin edildiği, Şaban ayının 15. Gecesidir.
KADİR GECESİ, Kur'an-ı Kerim'de, hakkında müstakil bir sure indirilen, yine bu surenin içindeki ayetle Bin(1000) aydan daha hayırlı olduğu belirtilen ve Kur'an-ı Kerim'in dünya semasına indirildiği Ramazan ayının 27. Gecesidir.
MEVLİD KANDİLİ ise Peygamber Efendimiz (ASM)'ın dünya hayatına teşrifleri olan Rebiülevvel ayının 12. Gecesidir. Yani iki ocağa denk gelen ve Cuma'yı Cumartesiye bağlayan gecedir. HEPİMİZE MÜBAREK OLSUN!
Yazının başında söylemek istediğim serzenişim şu; kandillerimizi kutlarken 'KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN' diye genel tabir kullanırız…
Fakat hangi kandil? O kandil gecesinde ne olmuştur? Yani kandilin hangi kandil olduğunu bilerek kutlamalıyız!
Dolayısıyla onu bilmek ve öğrenmek, bilgilenme konusunda önemli bir adımdır.
Bu konuya dikkat etmemiz gerektiğini düşündüğüm için bunu söyledim.
Mevlid Kandili'ne dönersek, bizim sözlerimiz O'nu (ASM) anlatmaya tabiî ki yetmez!
Konumuzla ilgili İmam-ı Rabbani'nin çok güzel şu sözünü söylemek istiyorum!
'Ben sözlerimle Muhammed'i (ASM) övmüş, güzel göstermiş olmadım; aksine Muhammed (ASM) ile bahsetmekle sözlerim güzelleşmiş oldu.Bu pencereden bakınca, Feyiz ve bereket kaynağından azami istifade etmiş oluyoruz.
Bu küçük hacimdeki yazımıza Bediüzzaman Hazretlerinin, Peygamber Efendimiz(ASM)'ın şahsiyet-i maneviyesiyle ilgili şu tavsifatı ile devam edelim: 'SATH-I ARZ (Yer yüzü) bir mescid, MEKKE bir mihrab, MEDİNE bir minber; o burhan-ı bahir olan Peygamberimiz Aleyhisselatü vesselam, bütün ehl-i İman'a imam, bütün insanlara hatib, bütün enbiyaya reis, bütün evliyaya seyyid, bütün enbiya ve evliyadan mürekkep bir halka-i zikrin serzakiri…' devamını sözler kitabının 19. Sözüne havale ediyorum…
Peygamber Efendimiz(ASM)'in hayatını konuşurken; kronolojik olarak hayat safhalarını saymak, insana fazla bir şey kazandırmaz. Önemli olan, o kabuğun içindeki Öz'dür. Yani O (ASM) ne getirmiştir? Ne anlatmıştır? Bunu bilmektir!
Yani, maddi şahsiyetinden ziyade manevi şahsiyeti nasıldır; bunu konuşmalıyız, bunu anlatmalıyız!
Mübarek Mevlid Kandil'i dolayısıyla, Allah (C.C) hepimizi O'nun (ASM) yolundan ayırmasın, sünnetine uymayı nasip etsin ve şefaatlerine nail eylesin…(AMİN