Rize İl Müftülüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Müftü Mahallesi Berat Camii ile birlikte Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ahmet Erdoğan Cami, Sahil Cami ve Çaykur Ziraat Camii’nde kılınacağı belirtildi.

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI NEDİR?

Rize'de kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu Rize'de kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, Musikinin ibadete yansıyan güzel örneklerinden biri olan Enderun Usulü Teravih Namazı, adını Osmanlı’daki Enderun Mektebi’nden almıştır.

Osmanlı Sarayı’ndaki Enderun Mektebi’nden çıkan hocaların kıldırdığı namaz bu sebeple günümüze Enderun Usulü Teravih Namazı olarak gelmiştir.

RİZE’DE ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI

21 MART PERŞEMBE
MÜFTÜ MAHALLESİ BERAT CAMİİ

25 MART PAZARTESİ
RTEÜ AHMET ERDOĞAN CAMİİ

28 MART PERŞEMBE
SAHİL CAMİİ

04 NİSAN PERŞEMBE
ÇAYKUR ZİRAAT CAMİİ

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Enderun Teravih’inin kılınma amacı, namazda farklı makamlar kullanmak suretiyle ibadete manevi bir boyut kazandırmaktır. Aynı zamanda bu namazın salavat, ilahi ve zikirler eşliğinde farklı makamlarla kılınmasının bir diğer sebebi ise cemaati camiye gelmeye teşvik etmek ve camiye gelenleri huzura kavuşturmaktır.

Enderun Usulü Teravih, iki şekilde kılınır.

Birincisinde imam, müezzinleri makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisinde ise makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar. Buna göre ilk gecede geçkileri müezzinler sağlar. Namazda Fatiha'dan sonra okunan zamm-ı sureler ise asla rastgele seçilmez. Manalarına bakılarak tertip edilirler. Seçilen ayetler, daha çok rahmet ayetleri ve tesbih ayetlerinden oluşur.

İlk on günde Ramazan ayına ulaşmaktan duyulan sevincin dile getirildiği ilahiler, ikinci on günde yerini Allah’tan rahmet ve merhamet niyaz eden ilahilere bırakır.

Son on günde ise Ramazan’ın uğurlanmasından duyulan hüzünlü ilahiler okunur. Kısacası Enderun Teravih Namazı, her dört rekatı Türk Musiki’nin farklı makamlarında kılınan ve bu makamların ilahilerle süslendiği, müezzinlerin ise makamlar arasında geçişi salavat eşliğinde yaptığı bir Osmanlı Enderun Mektebi geleneğidir.

Enderun Teravih’inde en çok hicaz, segâh, isfahan, uşşak ve acemaşiran makamları kullanılır. Kullanılan bu makamlar sayesinde Teravih’e geç kalan bir kimse, namazın kılındığı makamdan hocanın kaçıncı rekatı kıldırdığını anlayabilir.

Günümüzde Enderun Usulü Teravih namazı Diyanet İşleri Başkanlığının teşvikiyle yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 05.17.12

Muhabir: SONER KİRAZ