Bu yazımda sokakta sürekli muhatap olduğum bir sorunun cevabını burada sizinle paylaşacağım.

Rize'de seçimler ne olur…
Ülkemizde ve ilimizde 2014 mahalli seçimleri için kıyasıya yarış yaklaşık iki ay önce başladı. Rizeli seçmen bu seçimlerde daha bilgili ve siyasetçileri sorgulayacak yapıya büründü. Çünkü artık iletişim kanalları o kadar gelişti ki herkesin her şeyden haberi var. Anında adaya ulaşarak kafasına takılan soruyu iletiyor.
Önceki yerel seçimlere bir bakalım. Üzerinden sadece 5 yıl geçti. O zamanda bu partiler yine vardı. Rize'de tek farklılık Mesut Yılmaz'ın Kenan Bıyık'a verdiği destek, o günden bu güne değişen önemli bir faktördü. O seçimde 46,8 oy alan Ak Parti, belediye başkanlığını kazanırken, Anavatan Partisi adayı 41,8 oy alarak ikinci olmuştu. Tabiri caizse diğer partiler bu seçimde nal toplamıştı.
Rizeli seçmen; geçen 2009 seçimlerinde 47 bin 792 oy kullandı. Bu seçimde Gündoğdu beldesin de Rize nüfusuna katılmasıyla kullanılacak oy sayısı 68 bine çıktı. Bu sayıda oy kullanmayanlarını düşünürsek tahmini Rize'de 57 bin kişi sandıklara giderek Rize Belediye Başkanını seçecek.
Ülke gündeminde yaşanan gergin siyaset konuşmaları, atışmalar, montaj söylemleri, cemaat tartışmaları arasında gidilecek sandıktan AK Parti oy oranını yükseltecek gibi görünüyor.
Biz Rize'ye bir bakalım. Ak Parti'nin Rize'de ki en büyük rakibi; yine Ak Partiye oy vermiş, partinin bir yerinde bulunmuş yada aday olmuş, şu an başka tarafta aday olan veya olmayan küskünler, saf değişenler, yeni bir yola çıkanlar.
Küskünlerin söylemi ise 'Başbakanı seviyorum, şu bu kişiden dolayı Ak Parti'ye oy vermeyeceğim' diyorlar.
Şu gerçeği herkes kabul ediyor ama.. Rize'de Reşat Kasap ve Mehmet Bekaroğlu arasında bu yarış geçer. Ama sandığa gidilince ne olur. Ben burada sokakta yaptığım anketin oranlarını yansıtacağım. Her kesimden, her türlü kişi ile görüşüyorum, selamlaşıyor sohbet ediyorum. Aşağıda vereceğim bilgiler tamamen tespitlerimden yola çıkarak kişilere sorarak verilmiş oranlardır. Rize Belediyesi için AK Parti cephesinde aday adaylığı süreci maalesef iyi yürütülemedi. Bu konuda çok sıkıntılı olan partililer var. Onların kapıları çalınıp destekleri alınmalıydı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rize mitinginde yaptığı konuşma verdiği sözler ardından bir çok küskün dargın yine bildikleri doğru yolda oylarını kullanacaklar. Seçim Rize'de Başbakan Erdoğan'ın olur. Ama yüzde 70'ten aşağıya alınacak bir oy onu mutlu etmeye yetmeyecektir.
AK PARTİ YÜZDE 60
Ak Parti adayı güler yüzlülüğü ile akademik çalışmaları ile Rizelilerin gözünde projeci güler yüzlü adam olarak nitelendiriliyor. Bu yüzden seçmenin birçoğu oyunu AK Parti'ye verecek. Ha diyeceksiniz ki Başbakan. Zaten seçmenimizin hemşerisi olan Başbakan Erdoğan'a karşı olan zaafı tüm ülke tarafından bilinmekte. Hele de böyle bir hassas dönemde Recep Tayyip Erdoğan'lı Rize Belediye Başkanlığı seçiminde Reşat Kasap büyük bir avantajla giriyor. Başkan adayı Kasap hazırladığı 10 numara projeleri beğeni topladı. Yapılabilecek her kesime hitap edecek projelerin yanından gençleri ve kadınları ihmal etmedi. Onlara da sürpriz projeler hazırlayarak gönülleri almayı başardı. Başkan Halil Bakırcı'nın yapımına başladığı bir çok projenin bitirilmesi için taahhüt verdi. Başkan adayı bu işi yapar deniliyor ama yukarda belirttiğim olumsuzluklardan ötürü Ak Parti'nin Rize Belediye başkanlığındaki oyu yüzde 60'larda kalır.
SP YÜZDE 25'TE
Rize'de her kesimin kabul ettiği Ak Parti'nin birinci parti olduğu gerçeğini bilen muhalif kanat Ak Parti adayının karşısında güçlü bir aday olmasını arzu etti. Bu arzuları doğrultusunda eski Rize Milletvekili, tecrübeli bir siyasetçi olan Mehmet Bekaroğlu Rize'den herkesimin adayı olmak için kolları sıvadı. Ama rakibi Başbakan Erdoğan'dı. İşi gerçekten zordu. Seçim sürecini iyi yürüttü. Yapılması gereken her şeyi yaptı. Zaman zaman rakiplerine de çatmayı ihmal etmedi. Ekip olarak yaptığı bütün çalışmalar ilimizde olabilir mi sorusunu kafalarda belirmesini sağladı. Kenan Bıyık önceki seçimlerde bu ilin çok sevdiği oy verdiği hemşerisi Mesut Yılmaz'ın adayıydı. O rüzgarla az daha seçimi kazanıyordu. Ama Rizeli Kenan Bıyık'ı da seviyor destekliyordu. Bekaroğlu, Rize il merkezinde çok bulunmadı. Rize milletvekilliğinde de daha çok Fındıklı, Ardeşen, Pazar'ın adayı olarak lanse edildi. Rizeli Bekaroğlu'nu bu seçim vesilesiyle daha yeni tanıdı. İyi bir ekip çalışması yapan Mehmet Bekaroğlu Rize'de ikinci parti olur ve yüzde 25 oy alır.

MHP'NİN OYU YÜZDE 5
Geçtiğimi yerel seçimlerde Saadet Partisi 3,9, CHP 3,3 MHP 2,4, DP 1,2 oy almıştı. O zaman DP'nin adayı Zelkif Akgül şimdi MHP'den aday. Yani Akgül'ün 1,2 oyu garanti. Ha MHP'nin o gün aldığı oyu da ekleyelim 3.6 yapar. Haa burada MHP'nin Rize'de ki eski tabanındaki birçok seçmenin bu seçimde MHP'ye oy vermeyeceğini de görmezden geliyorum. Elde var 3.6. İyi çalışması ve ev ev dolaşması ödülünü de 1.4'te aferin oyu verirsek yapar yüzde 5. Yani MHP bu seçimde Rize belediye başkanlığı için alacağı oy yüzde 5'i geçmeyecektir. Zelkif Akgül beni her sokakta gördüğünde yüzde 30'lardayız. Beş daha alırsak tamamdır söyleminin gerçeği yansıtmadığını 30 Mart akşamı görecek. 'Doktor bu işi yapar' sloganı ile çıkılan yolda Akgül erken yola çıktı ve çalıştı. Ama seçmenin kafasında Akgül yok. MHP'nin Rize'de istediğini alamamasının en önemli sebeplerinden biride il başkanıdır. Yaptığı çirkin siyaset ilimizde hoş karşılanmamıştır. Bekaroğlu ile uğraşarak Bekaroğlu'nun popülaritesini artırmıştır.
CHP ORHON İLE YÜZDE 3'TE KALIR
CHP önceki seçimlerde 3,3 oy alarak 4. Parti olmuştu. Ülke genelinde 2. Parti olan CHP'nin Rize'de oyu yok. Bu birazda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rizeli oluşundan kaynaklanıyor. Sürekli iki parti liderinin atışması Rizelilerin hemşerisine desteğinin artmasına neden oluyor. Bu seçimde Rize'nin hiç tanımadığı bir isimi ortaya atan Cumhuriyet Halk Partisi, adayım Mine Orhon'dur dedi. Bu halk arasında şöyle yorumlandı. 'Aday çıkartmadı demesinler, başka partiye destek verdi demesinler'.. Orhon ve partisi Rize'de yine 4. Parti olur ve oyları yine 3'lerde kalır. Çünkü CHP'liler bu seçimde AK Parti'ye rakip görülen SP adayı Bekaroğlu'na da oy verebileceği konuşulanlar arasında…
2014 mahalli seçimlerinin vatana, millete, tüm siyasi partilere, Rize'mize hayırlar getirmesi dileğiyle…