Ligin ilk maçı herkes Rizespor'un yeni transferlerini merak ediyor. Oynanacak futbol alınacak sonuç ligin devamı için çok önemli. Böyle bir maça çıktı Rize temsilcisi. Maç kazanıldı kazanılmasına ama son dakikalarda yaşanan olay maçın önüne geçti. Kweuke'nin attığı goller kendini yıldızlaştıracaktı ki yaptığı inanılmaz hareketler maça damgasını vurdu. İnanılmaz diyorum çünkü; iki aydır bu lige hazırlanan aynı amacı taşıyan bir futbolcu, saha içerisinde takım arkadaşına, kenardaki hocasına öyle hareket yapamaz. Bu bir evde çocuğun insanların içinde babasına karşı gelmesi, bağırıp çağırmasına benziyor. Sercan'a bağırarak 'Çekil git!' demesi ve golden sonra saha kenarına öfkeyle el kol hareketleri yapmasının hiçbir açıklaması yok. Peki ne oldu da Kweuke bu hale geldi? Bunu biz bilmiyoruz. Nedene muhakkak var. Önceki gün penaltıcımız Deniz deniyor. Bir sonraki gün kabadayılıkla topu alıp penaltıyı atıyorsun. Bu Kweuke'nin ikinci penaltı vukuatı. Geçen senede aynı haeketi yaptı ve penaltıyı kaçırmıştı. Bunun dışında önceki sezonlara bakınca daha sakin işini yapan sahada rakibe agresif bir oyuncu görüntüsü çiziyordu. Penaltı pozisyonuna kadar sahada görünmedi. Yakaladığı bir pozisyonda cömertçe topu harcadı. Hava toplarını indiremedi, pasları yerine ulaştıramadı, rakipten top çalamadı. Maça bakınca atılan üçüncü golde siyahi oyuncuyu maçın yıldızı yapabilirsin ama oyunun genelinde vasatın üzerine geçemedi. O dakikaya kadar adı ve stili Fernandao'ya benzetildiği için kıyaslama yaparak eleştirdiğim bir oyuncu olarak sahadaydı. Ha alternatifi şu an takımda yok. Buda bir gerçek.
Şimdi maça dönelim ve yeni Çaykur Rizespor'un ilk müsabakasını biraz değerlendirelim. Maça iyi başladık. Rakibin üzerine giderek ceza alanı içine topu atmaya orada pozisyon aramaya çalıştık. Maçın ilk yarısı karşılıklı cılız ataklarla geçti. Takıma yeni katılan oyuncular ilk maçında çokta tat vermedi. Ahmet İlhan ilk yarının bitimine dakikalar kala takımını öne geçiren golü ağlarla buluşturdu. Ahmet İlhan bunu hep yapacak. Zaten bu takımın en iyi transferi de bana göre o. Kendinden bekleneni tam olarak veremdiyse de sahada farkını gösterdi. Kalede Itanje bir müthiş kurtarışa imza attı. Yediği ilk golü çıkartabilirdi. Bu maça göre kaleciyi değerlendirmek zor. Defans hattı bildiğimiz gibi. Geçen seneki Orhan, Viera, Oboabona ve Eren. Şimdilik yeterli gözükse de bu işin sakatlığı var cezası var. Mutlaka transfer yapılmalı. En yetersiz kaldığımız bölge maalesef orta saha. Kanatlarda oynayan oyuncular ve orta sahadaki oyuncuları Hikmet hoca hala kafasında belirleyemedi. Koray'ı geriye yakın orta saha oynattı. Yanına Robin Yalçın yine geriyi düşünen bir oyuncu. Peki ileriye kim top taşıyacak. Kim orta yapacak. Kim orta alan bloğu ile forvet arası iletişimi kuracak. Bu alandaki yetersizlik topu ileriye taşıyamamamıza neden oldu. Ahmet İlhan ve Mehmet Akyüz bu takımda beraber oynamasında fayda olduğunu düşünüyorum. Beş gol atılmasına rağmen çok ta keyifli bir maç seyredemedik. Maçın sonunda yaşananlar ise maçın önüne geçti. Çaykur Rizesporlu oyuncular, teknik heyet ve taraftarlar üç puana sevinemedi.

Şimdi ne olacak bekleyip göreceğiz. Bildiğimiz Hikmet Karaman cezayı keser. Kesmesi de lazım. Burası Ali babanın çiftliği değil. Rizespor formasını çok sevdiği için kimse sahaya çıkmıyor. Herkes hakkını alıyor. O hareketler bu kulübün yöneticilerine ve taraftarına da yapılmıştır. Bu kulübün yöneticileri fair-play adına her şeyi yaparken tüm spor kamuoyuna böyle bir görüntü vermemiz hiçbir mantığa sığmaz. Sen Rizespor formasını giyiyorsan ona göre sahada aklı başında hareketler edeceksin. Cezası verilerek bir daha bu hareketleri yapmamak koşulu ile affedilebilir. Yukarda da belirttiğim gibi alternatifi yok maalesef. Şimdi önümüzde Fenerbahçe maçı var. Kombinesini hala almayanlar kombinelerini alarak tribünleri doldurmalı bu takım bizim.