Yurdumuzda demiryolu hatlarının büyük bir kısmı doğu- batı doğrultuludur. Kıyı boyunca yükselen Kuzey Anadolu ve Toros dağları, Karadeniz'de denize paralel yükselen dağ silsileleri demiryolu yapımını güçleştirmektedir. Akdeniz'in kıyı kesiminde Mersin ve İskenderun; Karadeniz'in kıyı kesiminde ise Samsun ve Zonguldak, İç Anadolu üzerinden diğer bölgelerle demiryolu bağlantısı bulunan illerdir.
Karadenizli olarak, özellikle Doğu Karadenizli olarak13 bin kilometreden fazla demiryolu ağından payımıza düşen sadece Samsun bağlantısıdır. Samsun Sivas arasında mevcut demiryolu Samsun şehrinden başlayarak Amasya ve Tokat illerinden geçerek Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Kalın köyünde Ankara-Kars demiryolu hattı ile birleşmektedir ve Doğu Karadeniz'e sadece 100 kilometre demiryolu vardır. 13 bin küsur kilometre' demiryolundan payımıza düşen sadece 100 kilometre! Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin maalesef bu nimetten yoksundur. Bu adil bir yaklaşım değildir. Bu noktada bölge insanına -yatırım zorluğu da diyebiliriz - çok büyük bir haksızlık olduğu ortak görüştür.
Yıllardır bütün Doğu Karadeniz'de bulunan vatandaşlarımız sıranın kendisine gelmesini heyecanla beklemektedir.
Uzunca bir süredir Samsundan Sarp'a demiryolu kampanyasını sürdürüyoruz. Nihayet devlet ricalinin bu konuyu dillendirmeye başlaması bir heyecan dalgası oluşturdu. Bizzat devletin bakanı Samsun'dan Sarpa demir yolunu yapacaklarını bunun için en kısa zamanda proje ihalesini yapacaklarını söylemesi eğer bir seçim yatırımı sözü değilse sayın Cumhurbaşkanımızın da artık konuyu gündemine alması gerekmektedir.
Sayın Ulaştırma ve Altyapı bakanının televizyonlarda harita üzerinde yaptığı açıklamalar elbette önemlidir, Fakat cümle alem biliyor ki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan bu işe el atmasa bir adım ilerleme olmayacaktır.
Ancak bu şekilde insanımız yarasına neşter vurulacağına inanacak ve verilen sözü seçim yatırımı olarak görmeyecektir.
İnsanın neredeyse her adımının, her sözünün kayıt altına alındığının bilinmesine rağmen insanların gözünün içine baka bakan 'ben öyle demedim' demek nasıl bir ruh halidir.
Vatandaş tercihini yaparken aldatıldığını görecek siyasilerin inkarlarını değerlendirecektir.
'Dedim, demedim' türünden polemikler vatandaşı kaygılandırmaktadır.
Hele yönetenler asla ve asla bu yola baş vurmamalıdır.
O nedenle Sayın ulaştırma bakanının sözünü muteber kabul etmemiz için -yukarıda da izah ettim -sayın Cumhurbaşkanımızın da dillendirmesi, hatta Samsun Sarp proje ihalesi için talimat vermesi ve kamuoyuna da bildirmesi beklenmektedir.
Hakkımız olan Samsundan Sarpa demiryolu müjdesini bakalım ne zaman verecekler?
Ülkemizi yerel seçim heyecanı sarmışken siyasilerin vatandaşın isteklerine duyarsız kalmayacağını umuyorum.
Selam ve dua ile…