Aldım eski defteri, baktım sayfalarına!
Önceki Bakan Karaismailoğlu, Samsun-Sarp demiryolu hızlı tren projesinin gerçekleştirilmesi için hızlı adımlar atacaklarını söylemişti. 'Toplam 513 kilometre uzunluğunda olan bu demiryolu hattı, Samsun'dan başlayarak Trabzon'a kadar uzanacak. Hızlı tren ile Trabzon-Sarp arası 70 dakika, Trabzon-Samsun arası ise 2 saat olacak'. Açıklaması yapmıştı bir zamanlar!
Hızını alamamış 'Erzincan'a ulaşınca, özellikle yük hattı olarak görev verilecek olan Erzincan-Trabzon demiryolu olacak.' demişti.
Sabır ver Allah'ım!
Erzincan'a gelen hızlı tren hattı buradan zorluklar nedeniyle küresel bir lojistik demir yolu oluyor!
Hem zorluğu var, hem rantabl değil!
Rantabl olup olmadığına kim karar verecek? Devletimiz.
Birde bunları bitirmek için hızlı şekilde adımlar atacaklarını ifade ediyorlar ya!
Kafamın tası atıyor!
'Trabzon Erzincan demese sayın Bakan aforoz edilir' demiştim!
Yeni bakan da aynı şeyleri söyledi. 'özellikle demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. Planlamalarımız içerisinde Trabzon da bu yatırımların ortasında bulunuyor. Samsun-Sarp Demir Yolu ve bunun merkezi de Trabzon. Toplam 513 kilometre uzunluğunda planlanan demir yolunda proje çalışmalarını başlatacağız.' dedi
Değişen bir şey yok. 'Al birini vur diğerine' demişti Cumhurbaşkanımız.
Atayan da o değil mi?
Neyse…
Bu devasa işin birde maliyet ayağı var.
Samsun-Sarp demiryolu projesinin maliyeti hakkında net bir bilgi yok. Samsun-Sarp demiryolu hızlı tren projesinin gerçekleştirilmesi için hızlı adımlar atacaklarını söylediler, ne rakam verdiler, ne de zaman!
Fiyatını bilemem ama zaman 2053!
Hikayeye bundan sonra devam ediyor!
'Samsun-Sarp demiryolu projesi, Samsun'dan başlayarak Trabzon'a kadar uzanacak. Bu demiryolu hattı, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin illerini de kapsayacak'
Harika, tamam.
Fakat elimizde bir mastır plan var.
Türkiye'de 2053 yılına kadar 6.196 km hızlı tren hattı, 622 km yüksek hızlı tren hattı ve 262 km çok yüksek hızlı tren hattı olmak üzere toplam 8.554 km'lik demiryolu hattının tamamlanması öngörülmektedir.
Bize, doğu Karadeniz'e ne kadar demiryolu hattı düşüyor? Hem de 2053'e kadar!
İşte bu noktada ağzı olan konuşuyor demek geliyor içimden…
Kalem yazmaktan yoruldu! Aklım zayi oldu!
Nedir Doğu Karadenizlinin günahı?
Her kapıda bir şehit yetmedi mi?
Samsun Sarp Demiryolu bölgenin kaderidir. Hakkıdır.
Eğer bu devlet ülkemizin çimentosu bu halka 513 kilometre demiryolunu reva görmüyorsa, Samsun Sarp demiryolunu yapmayacaksa tek çıkar yol ders vermektir. Hem de okkalı bir ders!
Selam ve dua ile.