19, 20 ve 21. Dönem Anavatan Partisi Rize Milletvekili görevini sürdüren Ahmet Kabil, Anavatan Partisi hakkında şu ifadelere yer verdi:

'Bugünkü Anavatan partisinin 23 Mayıs 1983 yılında Sayın Turgut Özal'ın kurmuş olduğu Anavatan Partisi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Sadece Anavatan Partisi kapatılınca boş kalan Anavatan isminin istismar edilmesidir.Bu konuda gerçek Anavatan partisinin genel başkanlarından Sayın Nesrin Nas'ın 13 Mart 2023 tarihinde bazı TV'lerde gerçeği açıklayan demeçlerini aynen sunuyorum.

Sayın Nesrin Nas'ın beyanı;

Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi önce Mumcu ve Ağar döneminde 2007'de birleşme girişiminde bulunmuş, bu süreçte DYP'nin adı Demokrat Parti olmuştu. Daha sonra bu iki parti 31 Ekim 2009'da yapılan bütünleşme kongresi ile Hüsamettin Cindoruk'un genel başkanlığında Demokrat Parti çatısı altında birleşmiştir. Özal'ın kurduğu (gerçek) Anavatan Partisi'nin son genel başkanı Salih Uzun'dur. Salih Uzun birleşme sonrasında Cindoruk'un genel başkanvekilliğini yapmıştır. Yani gerçek/orijinal ANAP bugün DP tüzel kişiliği içindedir.

DP Tüzüğü 1. Madde:

'Türkiye Cumhuriyeti'nin çok partili demokrasi yaşamına 1946'daki kuruluşu ile öncülük ederek yüce değerler katan Demokrat Parti; günümüz Türk siyasi hayatının güzide iki partisi olan 20 Mayıs 1983 tarihinde kurulmuş Anavatan Partisi ile 23 Haziran 1983 yılına kurulmuş Doğru Yol Partisi'nin bütünleşmek amacı ile müştereken oluşturdukları siyasi bir partidir.'

BİR ÖNEMLİ BİLGİ DAHA:
Hatta şimdiki ANAP birinci fason bile değil, ikinci versiyon fasondur.Çünkü birleşme ile isim boşa çıkınca birinci fason Anavatan partisi 2009'da kurulmuştu.
O parti 2011'de kendisini kapattı. 2011'de bu sefer şimdiki İkinci Fason ANAP kuruldu. Kuruluş tarihi öyle logosunda yazdığı gibi 1983 değil, 2011'dir.

Bugün rahmetli sayın genel başkan ahmet mesut yılmaz sağ olsaydı kendisini gerçek olmayan iddialarla T.B.M.M, çoğunluğunu kullanarak yüce divana gönderenlere kesinlikle oy vermezdi diye düşünüyorum.'

AHMET KABİL KİMDİR?

Rize'nin Merkez Yiğitler (Tekke) Köyünde 1938 (Resmi kayıtlarda 1942) senesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu aynı köyde tamamlamıştır. Orta ve Lise eğitimini Rize Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesinde tamamlamıştır. 1966 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümden mezun olmuştur. Aynı yıl Trabzon 10.Bölge Müdürlüğünde Köprü Kontrol Mühendisi olarak göreve başlamıştır. İki yıl sonra Artvin-Rize-Trabzon-Giresun-Gümüşhane illerindeki karayolları şube şefliklerinin koordinasyonundan sorumlu bölge baş mühendisliğine getirilmiştir.

Karayolları 10. Bölge Bakım Başmühendisliği, Serbest İnşaat Mühendis ve Müteahhitliği, Rize İl Genel Meclis ve Belediye Meclis Üyeliği, Adalet Partisi İl Başkanlığı, Çaybank Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlüğü ile 19, 20 ve 21. Dönem Rize Milletvekilliği yapmıştır. 1967 yılında Saadet Dilek Türüt ile evlenmiştir. Gaye, Arzu, Ümit, Murat, Vedat adında beş çocuğu, Emre Mataracı, Alara, Dilara Kaya ve Ahmet Kabil adında dört torunu bulunmaktadır.

Editör: Haber Merkezi