DÜNYADA VAKA SAYISI 859,031
DÜNYADA ÖLÜM SAYISI 42,322
DÜNYADA İYİLEŞEN VAKA SAYISI 178,100
DÜNYADA BUGÜN VAKA SAYISI 654
DÜNYADA BUGÜN ÖLÜM SAYISI 11
TÜRKİYE VAKA SAYISI 13,531
TÜRKİYE ÖLÜM SAYISI 214
  • 01 Nisan 2020 Çarşamba
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    1 Nisan 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Ekrem ORHON

HAYATI BOYUNCA BÜTÜN ÖMRÜNÜ RİZE`Yİ DÜŞÜNMEK, ONU İMAR ETMEK İÇİN UĞRUNA VAKFEDEN İNSAN

Ekrem ORHON

1911 yılında Rize Derepazarı - Bürücek   Köyünde dünyaya geldi. İlk  ve  Orta  okulu  Rize` de okudu. Robert Kolejini  bitirerek mühendis olan  Ekrem ORHON  Amerika` da  İlinois  Üniversitesini 1936  yılında  bitirerek, İnşaat Yüksek Mühendisi olarak  mezun oldu.

1963 yılında Rize Belediyesi Başkanı seçilerek, 1973 yılına kadar bu görevi yürütmüştür.

12 Eylül 1980 İhtilali ve harekatından sonra tekrar Belediye Başkanlığına getirilmiştir.

9 Ağustos 1983 yıllında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Rize Kale /  Ekrem ORHON Mezarı

 EKREM ORHON  HİKAYESİ

Ekrem Orhon , Karayolları Bölge Müdürü iken , Rizeliler` den gelen talepler üzerine Belediye Başkanı seçilir. Kısa bir süre sonra ağır bir hastalık geçirir ve yurt dışında tedavi olur. Bu esnada çok a-ğırdır ve neredeyse kendisinden ümit kesilmiştir.Binlerce kilometre u-zaktaki Belediye Başkanları için Rizeliler o gece tüm Rize camilerin-de hatim indirirler ve dua ederler.Ertesi gün Ekrem Orhon yurt dışın-daki hastanede birdenbire iyileşir. Memleketine döndüğünde  Rizeli-lerin yaptıklarını öğrenir ve çok duygulanır.
Bundan sonra hayatını Rize`ye adayacağını çevresindekilere bildirir.Gerçekten de öyle olur. 60` lı yıllarda Ekrem Orhon ve Rize ismi yan yana anılmaktadır. Ekrem Orhon , şehir alanının yetersiz olduğunu ,.Rize`nin geliş-mesindeki en büyük engelin bu olduğunu düşünmektedir. Keşke bu büyük adam o yıllarda bu düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu gö-rebilseydi. Çünkü bugün artık apaçık meydandadır ki , dolgu alanına yapılan Rize , kimliksiz , şahsiyetsiz bir beton yığınından ibaret iken , şehrin orijinal dokusu İsviçre köylerini andıran bir standarttadır.

Ekrem Orhon bu düşüncesini hayata geçirmek için , Amerika`  da ki okul arkadaşlarındaki , çevresindeki nüfuzu kullanarak ,o yıllarda Türkiye`nin hiçbir kurumunda bulunmayan büyüklükteki makineleri ve kamyonları Rize`ye getirir. Denizi dolduracaktır ama, Belediye Meclisinden bu kararı geçirmekte zorlanır.Herkes onunla alay etmektedir.

"Uyyy hiç deniz dolar mi daaaa"

Neyse bir karar çıkar ama, Ekrem Orhon , kimsenin kendisine inan-madığının farkındadır.Bu inançsızlıkla başarısız olabileceğini de gör-müştür.

"HERKES İSKELEYE GELSUN DAAAA... "
  Bir gün belediye hoparlöründen bir anons yapılır.Anons son derece sadedir:

"HERKES İSKELEDE TOPLANSIN !! "

Bu ilginç anonsu duyan merakla iskeleye koşar.Bir de bakarlar ki , Belediye Başkanı iskelede bir yukarı bir aşağı hışımla dolaşmaktadır.

-Ula başkan , ne dur bu , neden çağurdun bizi ...
- Bekleyun ulan kopeliler. ( kopeli aslında köpek yavrusu demektir)

Neyse , iskele epeyce kalabalıklaşır.Başkan , bir işaretle bir mavnayı iskeleye çektirir. ( Mavna : motorsuz tekne ) Olay daha ilginç hale gelmiştir , kalabalık artar.Ekrem Orhon , yeterli kalabalık toplanınca , bir işaret verir ve ileride bekleyen taş yüklü dev kamyonlardan biri hareket eder ve iskeleye gelir. Ekrem Orhon , kamyona bizzat ma-nevra yaptırarak, kamyondaki taşı mavna`ya boşalttırır. Olay giderek daha ilginç hale gelmektedir.Kalabalık artar.Ekrem Orhon bir işaret daha çakar , ikinci dev kamyon da gelip taşları mavnaya boşaltır.
Sağdan soldan sesler yükselir:

-Ula başkan , ne edeyisun?

-Siz karışmayun kopeliler...

Neyse  kamyonlar bir iki  derken  mavna  yavaş  yavaş  suya gömülmeye başlar.

-Ula başkan , batacak ula ne edeyisun...

-Karışmayun ulan kopeliler..

-Ula batacak ula...

-Karışmayun ula..

-Ula batayi....

 Derken son bir kamyonla mavna su alır ve batar.Ekrem Orhon ahaliye seslenir:
   -Ey Rizeliler , deniz dolgusuna başladım !!!
  Bu ironik başlangıç günlerce Rize`de konuşulur. Üzerinde mütalaalar yapılır. İnanan vardır , inanmayan vardır. Büyük zorluklarla deniz doldurulmaktadır ama  iğne  ile kuyu kazar  gibi. Ankara` dan destek yoktur. Ekrem Orhon kendi kıt kaynakları ile baş başadır. Bir süre sonra , dolgu alanı için imar planı yaptırır. Rize ileri gelenleri bunu alayla karşılarlar:
-Ula başkan , saa helal olsun , denizi parselleyup satayisun...

 Başkan uzun süren bu dolgu çalışmasının ortalarında Rizelilerin desteğini kaybetmeye başlar.Rize merkezindeki yerleşikler gururludur. En yakın köylerdeki  insanlara  dahi  köylü  muamelesi  yapmaktadırlar. Köylüler de şehirlinin bu tavrına içerlemektedir. Ekrem Orhon bu çelişkiyi de paraya çevirmenin yolunu bulur. Köylüleri ikna eder : Denizdeki bu yerleri alın , size 10 kat imar , Rizelinin önüne apartmanları dikeceksiniz. Siz olacaksınız şehirli , yalı apartmanı sahibi , onlar arkada kalacaklar.
  Bu fikir tutar ve Ekrem Orhon denizden parsel satarak bu dolguyu tamamlar.

Bugün Rize  nüfusunun  büyük  bölümü  dolgu  alandaki  a-partmanlarda yaşamaktadır. Rize`yi gören yabancılar , bir yandan doğanın muhteşemliğine hayran kalmakta , bir yandan da bu güzel doğada bu beton yığınlarının hangi akıl ile yapıldığına şaşıp kalmaktadırlar.

 Rize Türkiye`nin en uzun kordonunu elde etmiştir ( 15 km) Yüksek yüksek apartmanları da vardır ama , Zümrüt Rize`nin zümrüt`ü çizilmiştir artık.. Çok enteresan , sinerji dolu lider bir insandı.  Mezarı için Rize kalesi izni zamanın mülki amirinden alınamadı.Rize mezarlığında mezar açıldı.Cemaat camiden çıktı , doğru Rize Kalesi`ne yönlendi ve Rizelilerin kararı ile Rize Kalesi`ne defnedildi.

Toprağı bol olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
bahar gun
bahar gun - 0 ay önce

Ekrem orhon rizeyi mahveden adam .koyluler denizi sevmez.robert kolejde okumakla şehirli olunmuyor.