Dünyanın en yeşil florasının olduğu coğrafyaların birinde, dünyanın en renkli kişiliklerinin yaşardığı bir memleket ötesidir Rize.

Hal böyle olunca Rize de yaşamak bu güzelliklerden nasiplenmek anlamına geliyor.

Rize'yi anlatmak sevdayı anlatmak kadar zor.

Yaşamak gerek. Hatta yaşamaktan bir adım öteye gidip Rize'yi anlamak , Rize'yi anlamak içinde Rizelilere ayna tutmak gerek.

Rize de yaşamak ise doğada yaşamak gibi bir şey.

Güneşi nazlıdır mesela. Yağmura olan sevgisinden midir bilinmez öyle her zaman kendisini göstermez. Ara ara birkaç saatlik gövde gösterisi yaptığı olur ama egemenlik hemen her daim yağmurdadır.

Eskilerimizin bir deyimi vardır. Derler ki Rize'de haftada iki gün yağmur yağar. Biri üç gün sürer diğeri dört gün. Bölge insanında zaman zaman bu manada şikayetler oluşuyor. Ama böyle bir doğaya ancak bu yoğunlukta bir yağmurun hayatta tutabileceğini de bilmek gerekiyor.

Bulunduğunuz coğrafyada saygı duymak zorunda olduğunuz ilk ve en önemli olgu da bu doğa değil midir zaten? Rizelinin yağmuru kabullenmesi doğaya olan saygısından mı? Yoksa yağmura olan sevgisinden midir bilmiyoruz.

Bir fıkrada nefeslenmektir Rize

Çay kokulu bir türküde

Ya da bir şiirde kaybolmaktır.

Doğum ve doyum arasında seçim yapmak zorunluluğu olan kitlelerin yürek üşümelerinin öfke öncesine düşürülmüş bir dünyadır Rize.

Ayrılıklar bıçak yemiş dallar kadar keskin değilse de, pamuk ipliği ile tutturulmuş özlemlerin kavuşma noktasıdır.

Dünyanın en asabi insanlarının kimi pamuk şekeri kadar yumuşak kimi suyunu almış çelik kadar sert davranışlarıyla, bir orman gibi kardeşçe yaşayabilmeyi başarabilmiş güzellikler topluluğudur Rizeli.

Rizeli olmak güzel. Ama Rize'de Rizeli olmak bambaşka.

Bir buse sevgiye her şeyi ayaklarımıza sunandır Rize

Rize aşkımız, aşka aşıklığımızı ikinci plana iterken tamda bu noktadan besleniyor.

Rize'de yaşayan Rizeli olmanın keyfiyle, bu memlekete olan nefes borcumuzu ödemeye çalışmak adına kalemimizin ucuna aldığımız Rize'yi, akla gelebilecek her konuda yazmaya Dünyanın bütün memleketlilerine Rize'yi anlatmaya çalışacağız.

Bu manada önümüze ışık olma adına sayfalarını bize açan Rizetakip ve imtiyaz sahibi gazeteci dostum Aytekin Kalender'e teşekkür ediyorum.