Aydın Sağlam, Rizespor'da beş sezon futbol oynadı. Şenol Birol, Faruk Özak, Ali Kemal gibi yıldız isimlerle birlikte Yeşil Mavi formayı taşıdı. Rize'de çok güzel hatıraları oldu. Ömrünün son yıllarında taksicilik yaptığı İstanbul Beşiktaş'ta kendisini ziyaret edenlere müşterilerine hep Rize'yi, Rizelileri anlatırdı.

Kambur İsmail'in Talebesi
Aydın Sağlam 1945 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Mahalle arasında hemen tüm akranları gibi top teperek büyüdü. Çocukluğunun ardından ilk gençliğe girerken futbol tutkusunun geleceğini ne denli biçimlendireceğinin farkında değildi. Futbola 1963 yılında Nişantaşı'nda başladı. İlk temel futbol öğretilerini de Nişantaşı kulübünde, bir dönemler Süleymaniye'de top koşturan Kambur İsmail namlı antrenörden aldı. Nişantaşı'nda 1963-64 sezonunda İstanbul Şampiyonluğunu yaşadı.

Karagücü'nde Forma Giydi
Sergilediği futbolla göz dolduran Aydın, İzmit Seka Kağıtspor Kulübü nün dikkatini çekti. İzmit Kağıtspor'un Dolmabahçe Stadı'nda Fenerbahçe ile oynadığı hazırlık maçında genç futbolcunun sergilediği performans, İzmitli yöneticileri kadrolarına katmak için hareketlendirdi. O maçtan sonra İzmit'e geçen Aydın, İzmit'in amatör kulübü olan Kağıtspor'a transfer oldu. 1964-65 sezonunda Avni Kalkavan'ın etkili olduğu bu transferden 7 bin lira ücret aldı. Kağıtspor'la çok parlak bir sezon geçirdi ve Türkiye Amatör Futbol Şampiyonluğu onurunu yaşadı.Üç ay gibi kısa bir dönem sonra da vatani görevini yapmak üzere Adapazarı'na geçti. Ancak yetenekli bir futbolcu olması ile Sakarya Karagücü'nde yer bulması zor olmadı. Askerlik bitiminden sonra, iki sezon daha İzmit Kağıtspor'un formasını giydi.

Tuncay Mataracı İstedi, O da Rizesporlu Oldu
Kağıtspor'da oyuna üst düzey katkıları, ofansif yönü ile profesyonelliğe sıçramaya aday futbolculardan biri haline geldi. O yıllarda Türkiye'de profesyonel futbolun yaygınlaştırılması çalışmaları yapılıyordu. 1980'li yıllarda Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapacak olan Tuncay Mataracı Rizespor'da sözü geçen katkıları olan biriydi. işte Mataracı ve yönetici arkadaşlarının gayreti ile ismet Aydın Sağlam, tam beş sezon top koşturacağı Rizespor'a kazandırılıyordu. Beş yıl Rizespor'un formasını giydi.

Aydın Sağlam bir söyleşide o günleri şöyle anlatıyordu: 'Rizespor'dan Mataracı ve arkadaşlarından davet aldıktan sonra bu yeşilliklerle bezeli şehrimize gittim. Oturduk konuştuk ve 35 bin liraya Rize'ye transfer oldum. Sol açık ve sol iç mevkilerinde beş sezon Yeşil-Mavili formayı giydim. Rizespor profesyonel lige yeni katılmış, şehirde büyük heyecan vardı. Şenol Birol, Faruk Özak, Ali Kemal'lerle birlikte forma giydim. Ayrıca futbol hayatımda Avni Kalkavan (FB), Rahmi. (SEKA), Ahmet Şahin (BJK), Tuncer İnce (GS), Nejdet Atsüren (Ankragücü) gibi Türk Futbolunda iz bırakmış futbolcularla birlikte oynama ya da bir kulüpte ortak hedef için mücadele etme onurunu yaşadım.'

'Rize'de İmkanlar Dardı ama Heyecan Vardı
Rizespor formasını giyerken anılarından silinmeyen pek çok 90 dakikalar yaşamıştı. Ancak bunlar içinde, aradan yarım asır geçse de zaman zaman anısını tazelediği bir Malatyaspor maçı vardı ki, hiç unutmuyordu:

'Rizespor şampiyonluğa oynuyordu. Mutlak galip gelmemiz gereken maçta Malatyaspor'u 3-0 mağlup ettik. Ondan sonra İskenderun'a gittik ve kaybettik. İşte orada şampiyonluğu kaybettik ve İskenderun çıktı. Rize'de imkanlar dardı. Kamplarımız mütevazı geçiyordu. Konak otelde kamp yapıyorduk. Devamlı yağış aldığı için sahamız çamurdu. Çok ağır saha koşullarında oynardık maçlarımızı. Çim sahayı, Ankara'da maçlarımız olduğunda görürdük. Rize ülkemizin kuzeydoğusunda yer aldığı için deplasmanlarımız hep uzak olurdu. Otobüslerle gidiş gelişler, o günkü otobüsler bu kadar konforlu değil, yollar bu kadar muntazam değildi. Bu zor yol koşullarında 30-35 saat yol gidip maça çıktığımız olurdu.'

En Verimli Dönemi Rizespor'da Geçti
İstanbullu olmasına karşın, futbolunun en verimli dönemine Rizespor'a hizmete vakfeden Aydın Sağlam, nam-ı diğer Papaz Aydın ya da Küçük Aydın, attığı gollerle Rizespor'un sevgilisi olmuş bir futbolcuydu. Rize formasıyla başka kulüplerin de dikkatini çekmiş, pek çok kulüpten transfer teklifi almıştım. Hatta bir defasında Kayserispor onu ısrarla istedi. Ama o Rizespor'u bırakmamıştı. Yöneticilerde ona 'Sen bizim evladımızsın' diyordu. Sağlam bize o günleri şöyle anlatmıştı: 'Rizespor formasını giymeye devam ettim. İşte bizim kulübe bağlılığımız vardı. Şimdi imkanlar iyi. Rize'de sıkıntılar yaşardık. Malzemecimiz Fahri Bey bizimle çok ilgilenirdi. Soyunma odamızda kocaman bir soba vardı. Onun başında toplaşır ısınırdık. Halkın ilgisi inanılmazdı. Futbolu biz Rize'ye sevdirmiştik. Rize'den 6-7 otobüs deplasmanlara peşimizden maçlarımıza gelirdi'.

Rizespor'da iz bırakan bu güzel insan hatıralarıyla benliklerde yaşamaya devam ediyor. Mekanı cennet olsun.