Yılan hikayesine dönen Karadeniz'e Demiryolu hakkından devletin en üst makamı Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Ulaştırma bakanından açıklamalar yapıldı. Açık bir çelişkiye işaret eden bu açıklamalara bir bakalım!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Trabzon'da, Samsun-Sarp Demiryolu Proje çalışmalarının başlayacağını açıkladı. 'Giresun'dan da geçecek olan demiryolu projesi 513 kilometre uzunluğunda olacak dedi ve ekledi 'demiryolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. Planlamaların içerisinde Trabzon'da bu yatırımların ortasında! Samsun-Sarp demiryolu ve bunun merkezi de Trabzon. Toplam 513 kilometre uzunluğunda planlanan demiryolunun proje çalışmalarını başlatacağız' dedi.
Ne zaman? Fi tarihinde!
Bu noktada Sayın bakanın ne kadar zor durumda olduğunu anlıyorum. Ordu'nun adını söylemekten imtina ediyor! 'Giresun'dan da geçecek' dedi! Ordu'yu söylemedi. Havadan da gidebilir demiryolu! Gönül almasa makamından olabilir! Kolay değil!
Ardından Cumhurbaşkanı yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ aynı konuda bir başka açıklama yaptı:
'Trabzon'un yeni havalimanı, Trabzon raylı sistem hattı projesi ve Erzincan, Trabzon, , İyidere hızlı demir yolu projesi içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz' dedi! İyidere olta! Amaç bütün Doğu Karadeniz'i aut etmek!
Devletin bu önemli makamlarını temsil edenlerin bir birinden haberlerinin olmaması mümkün değildir. Mutlaka bilgileri vardır. Veya açıklamalara göz atıyorlardır. Buna rağmen birinin anya dediğine diğerinin Konya demesi mümkün değildir. Bizler iyi niyetle olup biteni anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bugüne kadar Ak Parti iktidarı Doğu Karadeniz'e bir metre demiryolu yapmadı. Öncelik verdiği yerler vardı. Haklıydı… Faka şimdi bir başka durum var. Bölgeler arasında denge gözetilecekse sıranın Karadeniz'e özellikle doğu Karadeniz'e geldiğini haritaya bakan herkes kolaylıkla anlar.
Samsundan Sarpa demiryolu bu ülkede yapılacak en hayırlı yatırımdır. Samsun üvey evlat mıdır, Ordu üvey evlat mıdır? Onların adından söz etmeye korkan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bizi yönetenlere bu zihniyet inanılmaz baskılar yapıyor! 'Samsun'dan Sarp'a tren yolu' derken bile malum vilayeti merkez olarak ilan etmek zorunda kalıyor devletin bakanı!
Rize Artvin havalimanı Ağustos verileri kör gözlerin açılmasına sağır kulakların pasının silinmesine sebep oldu. Bir ayda 122 bin yolcu seyahat etti. Bu muhteşem hava limanına yedek hava limanı diyenlerin kulakları mutlaka kızarmıştır! Aynı şekilde devletin iki önemli zatı eğer gün ortasında birbiriyle çelişen açıklamalar yapıyorlarsa utanacakları günlerin yakın olduğunu söylemek zorundayım!
Devletin içinde yuvalanmış FETÖ varı yapılar hala vardır. Bunlara alet olmak ülkemize zarar veriyor. Kaynakların heba edilmesine yardım ediyor. Sayın Yılmaz gibi bilgili deneyimli bir insan böylesine çelişkiye sebep olan açıklamalar yapmamalı. Çünkü Samsun'da, Ordu'da Giresun'da, Rize ve Artvin'de yaşayanlar çok ama çok üzülüyor. Hatta siyaseten yapıldığını düşündüğümüz çelişkili açıklamalar saydığım vilayetlerde infiale sebep olmaktadır!
Amaç siyasetse, kazanç elde etmekse, 8 vilayet 80 kazaya hizmet etmektir. 2 vilayet 2 kaza, Erzincan Trabzon büyük bir hata olur…
Selam ve dua ile…