İŞİ BİLEN YÖNETİCİ YOK
AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı katıldığı bir televizyon programında, Rize'nin doğal güzelliklerini ve turizm potansiyelini vurgulayarak, şehrin doğal güzelliklerini koruyarak altyapı hizmetleri ve ulaşım olanaklarını artırarak turizmi geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Her Rizeli olarak bu bizi fazlasıyla memnun eder. Yanlış bunu başarmak için bu inanca sahip ekip ve turizm işletmecileriyle yol almak ile olur. Kültürü turizmi yaylalarda poz vermek ya da sanalda Rize fotoğrafı paylaşmaktan öteye getiremeyen Yaz Gülü Derneği dışında istişare alanı olmayan, kültürel ve her alanda İsmail Hocaoğlu'nu aratanlarla başaramazsınız.

TURİST SEVİCİLİK HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇMİŞ
Ya Turizm İşletmecileri. Fiyatlarda davranışlarda bir denetim var mı? Sanatı kişiliğiyle Rize iline büyük katkıları olan ve hiçbir zaman sanatçı egosu olmayan Selçuk Balcı kardeşimizin yaşadığı olayı paylaşmış. Dilerseniz bir göz atalım: İki gün önce manzarasını sevdiğim Çayeli'ndeki Sarı Köşk'e çıktık. Restoran kısmına doğru yöneldiğimizde çalışan arkadaş 'maalesef o bölümü kapattık, sadece otel müşterilerine hizmet veriyoruz' demesi üzerine 'tamam' dedik. Şu manzarada bir iki fotoğraf alıp gidelim. 5 -10 dakika orada vakit geçirdikten sonra otoparktaki aracımıza yaklaşırken içerden Zahid Saruhan ismindeki işletmecinin 'hayırdır ne işiniz var arabaların yanında, müşterilerimiz rahatsız olabilir' gibi üstenci bir tavrıyla ve uyarısıyla karşılaştık. Bende yabancı olmadığımı buralı olduğumuzu, yanımdakinin Ankara'dan misafirim olduğunu açıkladım. O da 'kim olduğumuzun bir önemi yok otel müşterisi değilseniz burada duramazsınız' dedi. Bir misafirime memleketimizi gezdirirken yaşadığım şu misafirperverliği sizlerle paylaşmak istedim. Dünyayı gezdim de böyle bir şey görmedim. Turist sevicilik, Arap sevicilik komşuluğun ve bir fincan kahvede ki kırk yıl hatrını önüne geçmiş. Üzüldük ama geçti gitti.

Rize bizim Rize özümüz. Var olan potansiyele cevap verecek birikim sahibi insanlar var iken siyasi ve tecrübesiz atamalarla işi yokuşa sürmemeli. Bir kültür ve turizm yöneticilerine atfenşiirle son verelim yazıya;

Poz vermek hoş görünmek
Hizmet değil derdiniz
Mümkün değil anlamak
Rize'ye ne verdiniz?

Proje yok tasa yok
Yaz Gülü İle varsınız
Zaman uçup gidiyor
Sizler ne yaparsınız?

Kültür Sanat fiyasko
Sıkıntı yumak yumak
Gaflettesiniz Beyler
Son bulsun bu uyumak