TRT'NİN SEYAHAT KÜLTÜRÜ PROGRAMI KALK GİDELİM RİZE, KİTAP OLDU.
İstanbul'da yaşayan hemşerilerimle sohbetlerimizde zaman zaman, 'Hayat bizi gurbete itti. Memlekete gidemiyoruz. En önemlisi de çocuklarımız memleket kültüründen, memleket hakkında bilgilerden yoksun büyüyor' şeklinde üzüntülerine tanık oluyorum. İşte bunun için Rize ile ilgili kültürel, tarihsel çalışmaları çok önemsiyorum. Bu bağlamda hemen sözü, okurken Rize'mizi zevkle gezeceğiniz bir kitaba veriyorum: Esra Alkan tarafından kaleme alınan, Varlık Yayınları tarafından yayınlanan Kalk Gidelim Rize isimli kitabı satın alıp, bütün aile bireylerine hediye etmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca bir Rizeli olarak ilimizin kültüründen sorumlu yetkililerin bu değerli çalışmaya sahip çıkmasını temenni ve talep ediyorum.

GEZİ REHBERİ ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Gelelim Kitaba.
'Kalk Gidelim Rize', çay yaprağının ağzından Batum'dan yola çıkış öyküsünü, ona emek verenleri, Rize'nin yaylalarını, eşsiz doğasını, kültürünü, tarihsel geçmişini, Karadeniz insanının mizah yönünü, çay içmeyi bir felsefeye bağlayan insanlarını anlatıyor.

Kitap; TRT adına çekimini Esra Alkan'ın yaptığı 63 bölümlük Kalk Gidelim Seyahat Kültürü programlarının bir ürünü olarak yayınlandı. Esra Alkan'ın kendi yazdığı ve yönettiği belgesellerden Kültür Bakanlığı'nın desteklediği 'Ünye de Fatsa Arası' adlı belgeseli geçtiğimiz yıllarda Frankfurt Türk Filmleri haftasında özel gösterime girdi ve çeşitli festivallerde yarışıyor. Tüm bölgelerden Edirne'den Van'a kadar çok sayıda ilimizi kapsayan Kalk Gidelim seyahat kültürü programlarının kitapları başta ilgili yörenin okullu çocukları olmak üzere geniş bir okur kitlesine hitap ediyor. Düzce (Can Yayınları) , Mardin , Sinop, Edirne, Ahlat, Tokat, Çanakkale (Varlık Yayınları) Dizinin dördüncü kitabı Kalk Gidelim Rize'yi de yine ünlü çizerimiz Semih Poroy resimledi. Bende bu değerli bir çalışmaya Fotoğraf desteği vermenin mutluluğunu yaşadım.. Kitap serinin diğer kitaplarında olduğu gibi yörenin tarımsal ve el işi ürünlerini ve doğal özelliklerini, insanlarını tanıtan kısa, özlü ve sevimli bir gezi rehberi özeliği taşıyor. Seyahatlerin kısıtlandığı şu günlerde, Kalk Gidelim kitapları, gezip görme ihtiyacımızı karşılıyor.

RİZE'DE ÇAY YAPRAĞI OLMAK
Esra Alkan kitabın hazırlanış sürecini şöyle anlatıyor: 'Söz uçar, yazı kalır! Seyahat kitaplarını kaleme alma zamanı gelmişti artık. Yazarken tekrar yaşıyorum program yaptığım yöreleri; sanki farklı geziniyorum. Doğanın dili, gözü oluyor yüreğim. Rize kitabımı yazarken, tamamen bir çay yaprağıydım. Dünyaya yaprağın gözleriyle bakıyordum, sesim derinden geliyordu. İlk günler ürkmedim desem yalan olur. Daha doğrusu yabancıladım, garipsedim halimi. Her kitabımda doğum gibi sancılar oluyor ama çabuk unutuyorum ve her bir kitaba oturduğumda her şeyi ilk kez yaşıyormuş gibi şaşırarak gözlüyorum süreci. Rize, Kalk Gidelim Serisinin dördüncü kitabı. Varlık Yayınları'nın seyahat kitaplarıma talip olması gönendirdi beni. Ülkemizde çocuk edebiyatına değer verenlerin başında gelen, kitap okuyan kuşaklar yetişmesine katkıları olan bir yayınevim olduğu için ayrıca mutluyum.'

ISRARLA TAVSİYE EDİYORUM
Esra Alkan'ın Varlık Yayınları tarafından Kalk Gidelim Rize isimli kitabına kitapçılardan, internetten satış yapan kitap portallarından ya da direk Varlık Yayınları'ndan ulaşabilirsiniz. Israrla tavsiye ediyorum

Esra Alkan kimdir dersek;
Çocukluğundan beri başka dünyaları merak etmiş, başka ülkeleri, başka insanları tanıyarak bu merakını gidermeye çalışmış ve halen çalışmalarını sürdüren doğa tutkunu bir yazar. İstanbul Üniversitesi'nde arkeoloji okurken aldığı sosyal ve fiziki antropoloji dersleriyle de insana olan merakını gidermeye çalışmış. Dünyada pek çok ülke gezmiş ama Anadolu'yu gezerken ki heyecanı hep daha farklı olmuş. Sonunda, TRT 1'de hazırlayıp sunduğu Kalk Gidelim adlı seyahat kültürü programını çok sevdiği çocuklarla birlikte 63 bölüm yaparak tamamlamış. TRT Belgesel kanalında yetişkinler için yine gezi programları hazırlamış. Alkan 'Gezerken aklımda, hep geleceğin kaşiflerine Kalk Gidelim kitaplarını yazmak vardı. Düzce, Mardin ve Sinop'tan sonra, dizinin bu dördüncü kitabı Rize'de resmen çay yaprağı oluşum inanılmazdı' diyor.

Bizlere, çay yaprağının gözünden Rize'yi karış karış gezdiriyor, Esra Alkan. Kitaptan başınızı kaldırdığınızda seyahatten yeni dönmüş oluyorsunuz. İyi gezmeler.