Oktay Çevik'i hangi yönü ile anlatmak gerekir bilemiyoruz doğrusu, O dönemlerde futbol oynayan, antrenör olan, yönetici olan, taraftar olan kime sorarsak soralım hep aynı cevabı alıyorduk. 'Boyunun kısalığına bakmayın topa öyle bir çıkışı vardı ki.' Müthiş bir tekniği ve hava hakimiyeti varmış. Bunun nedenini Oktay Çevik, okul yıllarında oynadığı voleybol ve basketbola bağlıyor.

ESNAFSPOR'A ÇOK ŞEY BORÇLUYUM
Dönemin Rizespor Başkanı Mustafa Zeki Rakıcıoğlu, Rizespor'da kendi gençlerine dönük çalışmalar yapar. Bu çalışmalar sonrası Esnafspor'dan Rizespor'a geçer. O dönemlerde tüm ülkede olduğu gibi Rize'de de Esnafspor, Çayspor, Ardeşenspor, Derepazarıspor, Kalegülbahar gibi kulüpler çok popülerdi. Oktay Çevik, futbola Ardeşenspor'da başlamış. Ardeşen'de bir yıl oynadı ve Esnafspor'a transfer oldu. O günleri hatırladığında Ardeşen'liler gücenmesin ama bugün bu noktaya gelmişsem, hem oyunculukta hem antrenörlükte bir kariyer yapmışsam, bu işten ekmek yiyorsam Esnafspor'a borçluyum. O günün yöneticileri Ahmet Kuvel, Kemal Köse ve adını sayamadığım herkese şükranlarımı iletiyorum' der.

YILDIZLAR TOPLULUĞU
Arif, Osman, Erdem, Mustafa, Sinan, Hüsnü, Burhan, Fuji Mehmet, Hasan,
Hakan, Cesarettin, Maksut, Suat, Hasan Fehmi, Zafer, Bahattin, Kahraman, Müfit, Erol, kaleci Sinan, Musa, Haldun Oktay Çevik'in Rizespor'da oynadığı dönemdeki unutulmaz yıldızlardan bazıları. Futbolda birçok şeyi Fuji Mehmet öğretmiş... 'Mehmet ağabey futbol tekniğiyle ilgili her şeyi bana anlatırdı. Sürekli topa nasıl vurulur, neler yapılır gibi konularda beni çalıştırırdı. Bir de Kahraman ağabey gösterirdi.

ŞENOL BİROL VE KUZU HÜSEYİN
En beğendiği ve hala daha bahsederken hayranlıkla bahsettiği futbolcu ise kaptan Hüseyin Hemşinlioğlu'dur. 'Bir kere bana göre Türkiye'de Şenol Birol'dan sonra gelmiş en büyük futbolcu olan kaptan Hüseyin Hemşinlioğlu vardı. Mübalağasız müthiş bir futbol tekniği vardı. 4-4-3 sistemiyle oynardık. Ben sol açık, o sağ açıktı. Topu santradan alır, çat çat giderdi. Onunla aynı kadroda olmak büyük gurur. Ben hayranım ona. Şenol ve Hüseyin Rizespor'da bir semboldür ve bunlar her anlamda onure edilmelidirler.'

RİZZESPOR FORMASIYLA İLK MAÇTA İKİ GOL ATTI
Rizespor'da ilk maçım Elazığspor'laydı. Bu maç benim için çok anlamlıdır. Şenol ağabeyler zamanında Şenol ağabey dahil 6 futbolcu Elazığ maçından dolayı boykot almıştı. Rizespor- Elazığ arasında yüzden rekabeti vardı. Benim ilk maçımdı ve iki gol attım.' Rizespor bir sene sonra kümeye düştü. Öylesine müthiş bir kadro bugün istense parayla bile kurulamaz. Ben hala da anlamış değilim. Ama şunu söyleyeyim böylesine muhteşem bir kadroda olduğum içinde çok mutluyum ve gururluyum.' Rizespor'un ligden düşmesiyle o efsane yıldızlar kapış kapış kapışılmaya başlandı. Oktay Çevik, dönemin yöneticisi ve aynı zamanda nikah şahidi olan Hasan Kemal Yardımcı'ya gitmek istediğini söyler, izin verilir ve Erzurum'a gider. Burada bir yıl oynar.

MALATYA'DA YENİDEN DOĞDU
Bir kupa maçında Malatyaspor tarafından beğenilir ve kadroya dahil edilir. Ve sekiz yıl boyunca Malatya formasını giyerek futbolda yıldız olmaya devam eder. Kendisinin değimiyle Malatya'da ikinci doğuşunu yaşar. Arkadaşı avukat Celal Doğan, Oktay Çevik'e; 'Siyasi yasağım kalksın Gaziantep'e başkan olacağım. Olursam seni de bizim takıma alacağım. Oynarsın değil mi?' der. Celal Doğan'ı siyasi yasağı kalkar ve gerçekten Gaziantep'e başkan olur takıma Oktay Çevik'i de alır. Çevik burada bir yıl oynar. Futbolu bırakmak istiyordu zaten ama arkadaşını kıramadığı için Gaziantep'te görev alır. Aynı şekilde Kartalspor'dan gelen teklifi de kıramaz ve bir yılda burada oynar ve hayatının aktif yönünü bıraktı.

SPOR YAZARLIĞI YAPTI
Oktay Çevik memleketini ziyarete gidiyor antrenör oluyor. Çevik, futbolu bırakınca Fotospor'da spor yazarlığın yapar. Beşiktaş'ı yorumlar. Sonra antrenör olmaya karar verir. Memleketini ziyaret ettiğinde Pazarspor sıkıntıdaydı. Başkan Hüseyin Yangın, Celal Kılıç; Oktay Çevik'in takımın başına geçmesini ister. Ve antrenörlük kariyeri ilk Pazarspor'la başlar. Pazarspor'da çok iyi iş çıkartır. Bugün Rizespor'da forma giyen Cumhur Bozacı gibi oyuncular yetiştirir. Çevik, Pazarspor'da iki yıl görev yaptıktan sonra sekiz yıl formasını giydiği Malatyaspor'a gider. Malatyaspor'u çalıştırırken Çaykur Rizespor'dan teklif gelir. 'Rize'de futbol oynarken görmediğim ilgiyi antrenör olduğumda gördüm. Ortaya çok iyi neticeler çıkartamasam da taraftar müthiş şekilde beni destekliyordu, sahip çıkıyordu. Bir yıl sonra Göztepe'ye (1998-99) gitti ve Göztepe'yi şampiyon etti. Çevik daha sonra sırasıyla şu takımlarda görev yaptı: Hatayspor (Hatayspor), Pazarspor (2001-03), Muğlaspor (2004), Tokatspor (2004-05), Göztepe (2005), Beylerbeyi (2005), Pazarspor (2005-06), Pendikspor (2006-09), Çaykur Rizespor (2009), Çanakkale Dardanelspor (2010), Bandırmaspor (2013), Erdekspor (2014) ve Pazarspor (2015).

GAZİNODA GOL KRALI OKTAY ÇEVİK DİYE ANONS EDİLDİM
'Sene 1979 ve biz şampiyon olup çıkmıştık. Ben de gol kralı olmuştum. Hiç unutamam şampiyon olduğumuz için İstanbul'da Bebek Gazinosunda yemek verdiler bize. Yüksel Uzel sahnede şarkı söylüyor. Bir anda sustu ve benim adımı anons attı, gol kralı Oktay Çevik, diye. Bir an şaşırdım ama çok mutlu olmuştum. Bu jesti bana Rizespor üzerinde büyük emeği olan dönemin bakanı Sayın Tuncay Mataracı beyefendi yapmıştı.' işte Rizespor'un o yıllardaki sahası ve taraftarın görülmeye değer bir görüntüsü... 'Rizespor'a 3500 liraya transfer olmuştum. Bu parayı benimle birlikte Esnafspor'dan transfer olan arkadaşım Cesarettin'le istanbul'a geldik bir güzel yedik. Onun transfer parası benim transfer param bayağı bir para yedik yani... Şunu da hiç unutmam her golden sonra Alaattin Tüylüoğlu cebinden para çıkartır bana verirdi. Emekleri üzerimde çoktur. Saygıyla anıyorum.'