Hak etmediği konumu, parayı kabul etmeyen, huzur Hakkı huzur evine bağışlayan güzel insanlar tarihe karıştı. Kamuda birden fazla görevlendirme ve "çift maaş- çok maş" uygulaması moda oldu.

YÖNETİM KURULUNA HAYIR
Oysa tarihte bu tarz uygulamalara karşı duran modeller, kabul etmeyen insanlar vardı. “Ben bu işlerden anlamamam” demesine rağmen Fehmi Memişoğlu Adıyaman Çimento Yönetim Kurulu’na atandı.  Böyle bir talebi istediği olmadığı gibi yönetim kurulu toplantılarına da katılmadı. Bir ay sonra maaş olarak kendisine 11 Milyon gönderildi. Memişoğlu görevi kabul etmediğini belirterek parayı hazineye iade etti. (Sabah Gazetesi 15 Temmuz 1992)

Fehmi Memişoğlu Kimdir?
1932 Yılında Rize’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinde mezun olmuştur. ABD’de ihtisas, Gazi Eğitim Devlet Yabancı Dil Okulu, mesleği Makine Mühendisi, Karayolları yol yapımı ve bakımı işletmesi TCK 10.Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Memişoğlu 17. dönem Rize Milletvekili olarak Parlamentoya girmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Fehmi Memişoğlu İngilizce bilmektedir.