Ali Yavuz futbolun zirvesine çıkmış bir güzel insan. Rizespor'da filizlendi, Trabzonspor'un şampiyon kadrolarında yer aldı. Şöhretinin zirvesinde iken de günümüzde de mütevazı kişiliğinden asla taviz vermedi. Bütün Yönleriyle Rize Spor kitabımın tanıtım etkinliklerine da katılarak beni de onurlandırdı. Ali ve soyadı bir arada söylenen hiç kırmızı kart görmeyen ve Trabzonspor'un 1. Ligde (Süper Lig) ilk golünü atarak tarihe geçen gerçek bir yıldızdır Al Yavuz.

FUTBOLA 15 YAŞINDA BAŞLADI
1949 yılında Kastamonu'da dünyaya geldi. Daha kendine gelip, doğduğu yeri görmeden, henüz bir buçuk yaşında iken babasının işi dolayısıyla İstanbul'a geldi. İstanbul onun yaşamında da değişiklikler meydana getirecekti. Çocukluk yıllarını ve tahsil hayatında, ortaokulu bitirdikten sonra yeni bir dünyaya giriyordu. Daha on beş yaşındaydı ama futbolcu olmaya bir kere karar vermişti. Ve 1961 yılında futbola merhaba diyor, futbolcu lisansı çıkartıyordu.

SARIYER O'NA MEMLEKET OLDU
Büyükdere Boronkay formasını taşıdığı ilk takım olmuştu. İki yıl bu takımda kaldıktan sonra Kireçburnu takımına geçiyor, bir yıl da orada başarılı futbolunu sürdürüp, profesyonel kulüplerin ilgisini çekmeye başlıyordu. Bir başka boğaz takımı Sarıyer, onun 1967 Temmuz'unda geçirdiği serüven den sonra profesyonel olarak futbol oynamaya başladığı kulüp olmuştu. Sarıyer de kaldığı iki yıl süresinde Genç Milli takım aday kadrosuna da çağrılmış, fakat sakatlığı yüzünden Ay yıldızlı formayı giyememişti. Türk futboluna nice kabiliyetler kazandırmış Sarıyer'de çıkardığı başarılı oyunlarla genç yaşına rağmen takımda sivriliyor, en İyilerden biri oluyordu.

BİR FUTBOL SEYYAHI
Ali Yavuz, en çok kulüp değiştiren futbolculardan birdir. Sarıyer'den ayrıldıktan sonra birer yıl arayla dört takım değiştirmişti. Ve sonunda Rizespor'da filizlenmiş, Trabzonspor'da yıldızlaşmıştı. Sırasıyla Sarıyer, Balıkesir, Altay, Düzce ve Rizespor'dan sonra Trabzonspor'un üst üste şampiyonluklar kazanan efsane kadrolarının tek Trabzonlu olmayan futbolcusu oluyordu. Üstelik Trabzonspor tarihinin 1. Ligde (Süper Lig) ilk golünü atan futbolcu olarak tarihe geçiyordu.

ALİ YAVUZ ARTIK RİZESPORLU
Rizespor; Rizespor 1972-73 sezonuna 3. Lig Kırmızı Grupta şampiyonluk parolasıyla giriyordu. Öyle ki bu amaç doğrultusunda 15 tane yeni futbolcu transfer ediliyor, başlarına da deneyimli Teknik Direktör Gazanfer Olcayto getiriliyordu. İşte bu futbolcuların içinde daha sonra Trabzonspor'un şampiyonluklarına imza atacak olan Trabzonspor'dan kiralanan Kaleci Mustafa Özbey, Faruk Nafız Özak ve Ali Yavuz'da yer alıyordu. O dönem Rizespor Yönetim Kurulu üyesi olan ve ayrıca Çaykur Zihni Derin Fabrikası Müdürü olarak görev yapan Selahattin Uçankan Ali Yavuz'un Rizespor'da yer almasında başrolü oynuyordu. Uçankan daha sonra Tekel Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunmuştu. Rizespor o sezonda yaptığı 24 karşılaşmada 16 galibiyet, 4 beraberlik, 4 yenilgi alarak 38 puanla şampiyon olan Malatyaspor'un ardında 36 puanla tamamlıyordu. Kalesinde gördüğü 11 gole karşılık rakip fileleri 34 kez havalandırıyordu. Bu gollerin on beşinde Ali Yavuz'un imzası vardı. Rizespor bir sonraki sezon şampiyon olup 2. Lige çıkıyordu. Kaleci Mustafa Özbey, Faruk Nafız Özak ve Ali Yavuz ise artık Trabzonspor için ter döküyorlardı.

ALİ YAVUZ DEMEK GOL DEMEKTİ
1972-73 sezonunun ilk maçında Sincanspor'un konuğu olan Rizespor, rakibini 4-1 gibi net bir skorla yeniyordu. Ali Yavuz bu maça 43. ve 83 dakikalarda attığı iki golle imzasını atıyordu. Rize şehir stadında oynanan maçta Rize'nin enerjik ekibi Tokatspor engelini Ali Yavuz'un attığı kafa golü ile aşıyordu. Rizespor, ilk yarıda deplasmanda 4-1 yendiği Sincanspor'la ikinci yarının ilk maçında Rize şehir stadında karşılaşıyor, bir de penaltı kaçırdığı karşılaşmayı Ali Yavuz'un 35. dakikada attığı golle 1-0 kazanıyordu. Mavi grupta yılın maçı oynanıyordu. Şehir stadını 'Rize Rize şampiyon ' sesleri inletiyordu. Rizesporlular, bu maçı kazanmak için ant içmişlerdi. Rizespor sahaya; Mustafa, Ömer, Erkan, Baran, Faruk, Ayhan, Ali Yavuz, Abdülmetin, K. Ömer, K. Metin ve Aydın on biriyle çıkıyordu. Maçın 2. Dakikasında Ali Yavuz, şık bir vuruşla Rizespor'u 1-0 öne geçiriyordu.43. dakikada K.Metin, Rizespor'un ikinci golünü atıyordu. 55. dakikada Rizespor'un kalecisi Mustafa'yı tekmeleyen Malatyasporlu futbolcu kırmızı kart görüyordu. Olaya itiraz eden Malatyaspor teknik direktörü, hakem Sebahattin Ladik tarafından stadın dışına çıkartılmak istenince Malatyaspor sahadan çekildi. Hakem Ladik, maçı Rizespor'un lehine bitiriyordu.

RİZE'DE BAŞLAYAN YARIM ASIRLIK DOSTLUK
Ali Yavuz Rize'deki günlerini sevgiyle anıyor ve duygularını şöyle dile getiriyor: 'Rize'de bir sezon kaldım. Bu süreçte güzel hatıralarımız oldu. Takımın en çok golünü ben atmıştım. Taraftarla güzel bir bağ kurmuştuk. Ülkemize bakan olarak hizmet veren Faruk Nafiz Özak ile yaklaşık elli yıla dayanan bir arkadaşlığımız var. Bu arkadaşlığın başlangıç noktası Rize'dir. O bizim Rize'de takım kaptanımızdı. Rizespor'un yeri her zaman Süper Lig'dir. Umarım burada kalıcı olur'.

HİÇ UNUTAMADIĞI BİR ANISI
Ankaragücü maçında takımı galip getiren golü atıyordu. Bu golü attıktan sonra Kaleci Şenol Güneş'in Erman Toroğlu tarafından sakatlanması sonucu bütün oyuncu değişiklerini yapmış olan Trabzonspor kalesine futbolculardan birisinin geçmesi gerekiyordu. Ali Yavuz kaleye geçiyor ve gol yemeden maçı tamamlıyordu. Maç Ali Yavuz'un golü ile 1-0 Trabzonspor'un üstünlüğü ile bitiyordu.

ALİ YAVUZ VE VEFA
Şenol, Dozer Cemil, Kadir, Ali Kemal, Bekir ve Necati üst üste şampiyon olan Trabzonspor'da ne ise Ali Yavuz da onlardan biriydi. Orta sahanın dinamosuydu. Bu süreçte askere gitti. Askerlik sonrası Göztepe'de futbol oynamaya başladı. Geçirdiği sakatlık yüzünden otuz yaşında futbolu erken bırakmak zorunda kaldı. 2001 yılında 24 sene sonra Avni Aker'de Sebatspor'la oynanan bir maçla jübile yaptı. Sıkıntılar peşini bırakmadı. Güney Afrika'da dört yıl işçi olarak çalıştı. Türkiye'ye dönerek şantiyelerde şoförlük ve birçok işte çalıştı. Kimseye minnet eylemedi. Şampiyonluklarda kazanılan kupalarda büyük katkıları olan bu güzel insanı unutan vefa'nın bir semt adı olarak kaldığını hatırlatıyorlardı. Ama o onurlu ve ayaklarının üstüne duran adamdı. Yine işsiz kaldığı bir süreçte bir terzinin kapısında 'çırak aranıyor' yazısını görür, içeri girer. Ali Yavuz abi terzinin yanında yaşam mücadelesini sürdürüyor. Buradan Trabzonspor'unda söz sahibi olan ağabeylere sesleniyorum: 'Trabzonspor tarihinde 1. Ligde ilk golünüzü atan, Trabzonspor'un sembollerinden bir olan Ali Yavuz abi sahip çıkmak Trabzonspor'a sahip çıkmaktır'.