31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Rize'de 18 belediye başkanlığı için adaylar sahaya indi. İl merkezi, 11 ilçe ve 6 beldede heyecanlı bir seçim yarışı bekleniyor.

Rize'de Seçim Atmosferi
Rize'de seçmenler 31 Mart'ta sandığa giderek 18 belediye başkanını seçecek. Merkez ilçe Rize'de adaylar seçmenlerle buluşmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Ardeşen, Çayeli, Derepazarı, Pazar, İyidere, Güneysu, İkizdere, Hemşin, Fındıklı, Çamlıhemşin ve Kalkandere ilçelerinde de seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Beldelerde de Heyecan Var
Kendirli, Madenli, Büyükköy, Tunca, Salarha ve Muradiye beldelerinde de seçim heyecanı yaşanıyor. Belde sakinleri 31 Mart'ta sandığa giderek kendi belediye başkanlarını seçecek.

Seçim Sonuçları Merak Konusu
Rize'de hangi adayların kazanacağı merak konusu. Seçim sonuçları 31 Mart akşamı belli olacak. Bu seçimlerde AK Parti, CHP, MHP, YRP, BBP, İyi Parti, Deva Partisi, Saadet Partisi'nin adayları arasındaki çekişme merakla takip edilecek.

Rize il merkezinde Belediye Başkanı Rahmi Metin seçimleri açık ara kazanacağı ön görülüyor. Ak Parti'nin adayı Metin, geçen seçimde 35.761 oy alırken yüzde 72,9 ile rekor kıran iller arasında yer almıştı. Bu seçimde bireysel oyunu artıracağı konuşulan Metin, partinin yıllardır iktidarda ki yıpranmışlığından ve ekonomik sebeplerden oy düşüşü yaşanması bekleniyor. MHP'nin de Rize il merkezinde aday göstermemesi oyların çoğunluğunu Başkan Metin üzerinde topluyor.

CHP önceki seçimde 13,3 oranında ki oyunu koruyabilir. 2019 seçimlerinde yüzde 6.76 oy oranı ile 3. parti olan İyi Parti'nin Köksal Toptan ile oylarını artırması bekleniyor.

Önceki seçimde Muhammet Kaçar ile 2 bin 715 oy alan Saadet'in oy oranı 5,54'te kalmıştı. Saadet'in adayı Muhammet Yıldız izlediği politikalar ile bu oy oranını artırmak isteyecek.

Bu seçimde ilk kez belediye başkan adayı gösteren Y. Refah Partisi'nin adayı Cemil Çolak. Çolak, deneyimi tecrübesiyle Rize'de sürpriz oya çıkacak adaylar arasında. Genel seçimde il genelinde 12 bin oy alan partinin bu seçimlerde bir çok yerde seçim sonuçlarına etki yapması bekleniyor.

Deva Partisi'nin Rize Belediye Başkan Adayı Pınar Kuk. Kadın olması, inşaat mühendisi olması, ortaya koyduğu politikalar ile partisinin oyuna katkı yapacaktır.

Rize'de 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler oldukça heyecanlı geçecek gibi görünüyor. Seçim sonuçları Rize'nin geleceği için önemli bir rol oynayacak.

Her sohbette dile getirdiğim gibi görevi layığı ile yerine getirenlere rabbim görevi nasip etsin.