Onlar sanatta, sporda, siyasette, ticarette söz sahibi olmuş Rizeli hemşehrilerimiz. Hepsinin ortak tutkusu hayatlarının bir döneminde futbolla iç içe olmaları..

*Prof. Dr. Ali Akyıldız tarihe ışık tutan eserlere imza atıyor. Üniversite yıllarında okulun başarılı futbolcularından biriydi.

* İş adamı Ali Baba Çillioğlu Rize Fener Gençlik Kulübü formasını giymişti. Hiçbir zaman futboldan kopamayan Çillioğlu, Rizespor'da kulüp başkanı olarak ta hizmet vermişti.

* İş Dünyasının tanınmış ismi Ali Zeki Saruhan Saruhan Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı yanında Çayeli Vakfı Başkanı olarak da hizmet veriyor. Rizespor Başkan Yardımcısı olarak Rizespor'a hizmetleri dokundu. O da Rize'de öğrencilik yıllarında futbol topunun peşinde koştu.

*SOL Parti MYK Üyesi Alper Taş Futbolla hep ilgiliydi. Aktif olarak futbolun içinde yer aldı. Memleketi Pazarspor'un formasını giydi. Stoper mevkiinde başarılıydı. Rize Yıldızlar Karması'na seçilmişti. İstanbul Okmeydanı Fetih Spor Kulübü ve üniversite takımlarında da top koşturdu.

*Anavatan Partisi Rize Eski İl Başkanı Arif Kopuz, Rize Lisesi Futbol takımında yer alıyordu

*Rize Çay Sanayiinde herkesin tanıyıp sevdiği Merhum Aynur Çolak Çayspor'un ve Rize futbolunun yıldızlarındandı.

*Bir Kentin Bayram'ı Bayram Ali Tatoğlu Rizespor, Çayspor, Çaykurspor, Rize Gücü, YSE, Derepazarıspor, Kalespor'da futbol oynadı. Ayrıca yüzme ve kürek sporlarıyla ilgilendi. Rizespor altyapısında futbol antrenörlüğü yaptı.

*Burhan Güngör Sendika Başkanlığı görevi yanında Rizespor Futbol takımın yıldızlarındandı.

*Rize'de dondurmacı dükkanı ile bilinen sevilen Cevat Öztürk, Çayspor ve Rizespor'da futbol oynadı. Çayspor ve Rizespor Teknik Direktör olarak görev yaptı.

*Müzik dünyasında Rize ilinin gururlarından biri olan Davut Güloğlu Rize Belediyespor'un eski futbolcularındandır.

*Yeni neslin Balıkçı Engin Abi diye tanıdığı Engin Uzman Rizespor'da başarılıyla kalecilik yapmıştır.

*Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği RİMER Başkanı Ergün Kolçak Rizespor'da futbol oynadı. Kaptanlık yaptı.

*22., 23. ve 24. Dönemde Trabzon Milletvekili seçilerek, 59 ve 60. Hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini yürüten, 60. Hükümette Devlet Bakanlığı görevini yerine getiren Faruk Nafiz Özak, 1972-73 sezonunda 1 yıl Rizespor'da top koşturdu. Takıp kaptanlığı yaptı.

*İş adamı Merhum Fehmi Ekşi, Rize Fener Gençlik Kulübü'nde futbol oynadı. Rize karmalarında yer aldı. 1984 yılında taraftarların isteği ile Rizespor başkanlığına seçildi. Fehmi Ekşi başkanlığındaki yönetim, 12 Ocak 1985'te yapılan kongreyle iş başına geldi. Başkanlığındaki ilk yılında Rizespor şampiyon oldu ve 1. lige çıktı. Futbol Federasyonu üyeliği ve Federasyon delegeliği yaptı.

*Rize'mizin sevilen isimlerinden Haşim Tornacı Rizespor Genç takımında ve Çayspor 'da futbol oynadı. Rizespor'da yöneticilik yaptı.

* Rize Barosu Eski Başkanlarından, uzun yıllar Rizespor yöneticiliği yapan günümüzde İstanbul'da açtığı avukatlık bürosu ile hizmet veren TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Eski Başkanı Hüseyin Karaahmetoğlu Kale Gülbahar, Esnafspor, Rizespor Amatör ve Rizespor Genç takımlarında ve öğrencilik yıllarında Rize Lisesi- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi takımlarında futbol oynamıştı.

*Gündelik hayatta Kürkçü Ticaret'te insanları hoşgörü ve güler yüzle karşılayan Hüsnü Kürkçü Rizespor'un utulmaz futbolcusu ve kaptanıdır. Ayrıca Rizespor'a antrenör ve teknik direktör olarak hizmet vermiştir.

*Yazar İsmail Karali, Rizespor'un utulmaz futbolcusu ve kaptanıdır. Ayrıca teknik adam olarak Türk futboluna yıldızlar kazandırmıştır.

*İş Adamı Kenan Yelkenci . Rize Lisesi futbol ve Kale Gülbaharspor takımlarının Rize Karması'nın değişmez futbolcusuydu.

*Rizelilerin sevilen ağabeysi Lokman Koçan Çayspor'un başarılı futbolcularındandı. İspirli Lokman diye anılırdı. Bir Rizespor sevdalısıydı.

*ÇAYKUR'da yıllarca yöneticilik yapan Mahir Biberoğlu, Çaykur Rizespor Altyapısı, Rize Lisesi Futbolcu, Kalegülbahar, Çaykurspor, Derepazarı, Rize Belediyespor ve Esnafspor'da futbol oynadı. Rizespor ve Çaykurspor'da yöneticilik yaptı.

*Çaykur Rizespor Kulübü ve Gündoğdu Belediyesi eski başkanı CHP Rize İl Başkanı Mehmet Hikmet Aslankaya bir zamanlar yeşil-sarı forması ile Rize amatör kümede fırtınalar estiren Gündoğduspor'un değişmez futbolcusu ve takım kaptanı idi.

*Bir zamanlar yerel televizyonda spor yorumları yapan Metin Dili eski bir futbol hakemiydi. Ayrıca Rize İl Hakem Kurulu Başkanı olarak uzun yıllar görev yaptı.

*Rize'nin köklü esnaflarından olan Muharrem Kasap, Rizespor Genç ve Kale Gülbahar spor'da futbol oynadı. Rizespor'da yönetici olarak hizmet verdi.

*Rize ilinin sevilen esnaflarından Merhum Muharrem Kürkçü, Güneşspor'da futbolcu yönetici başkan olarak görev yaptı. Rizespor'un kurucuları arasında yer aldı. En zor zamanda Rizespor Başkanı olarak görev aldı.

*Dilek Pastaneleri'nin sahibi Murat Gümüş Rize Lisesi ve Karadeniz Üniversitesi futbol takımlarında futbol oynamıştı.

*Ses, ışık ve sahne organizasyonlarının usta İsmi Mustafa Erdoğan (Nino) Çayelispor'un kalesini korumuştu.

*Anavatan Partisi Rize Eski İl Başkanı Mustafa Mataracı, Rizespor'da başarıyla top koşturmuştu.

*Türk Edebiyatının dev ismi Oktay Arayıcı 1953 yılında amatör olarak kurulan Rizespor'un ilk kalecisi olarak tarihe geçti.

*Rizelilerin Ağır Ağabeyi Rize Sosyal Kültür Vakfı Başkan Orhan Keceli Anadolu Hisarı ve Çayelspor formasını giydi. Çayeli'nde düzenlenen atletizm turnuvalarında başarılara imza attı. Ali Şen döneminde Fenerbahçe yönetiminin önde gelen isimlerinden oldu.
*Çayeli'nde kuyumculuk mesleğini sürdüren Osman Fahri Telci bir zamanlar Çayelispor'da futbol oynamıştı.

*Rize Eski Milletvekili, Fenerbahçe'nin unutulmaz başkanlarından Osman Kavrakoğlu İstanbul Amatör küme takımlarından Altın Tepsi'de futbol oynamıştı.

*90+1 Programı ile Rize futbolunun nabzını tutan Osman Öksüz, Pazarspor, Ardeşenspor, Çayelispor, Niğdespor, Nevşehirspor, Kırıkkalespor, Giresunspor, Bilecikspor, Sinopspor, Çorumspor, Buırdırspor ve Karamanspor'da futbol oynadı.

*Son yıllarına şahit olanlar onu Arzuhalçı Ayvazaga olarak tanıdılar. Güneşspor, Beykozspor'da futbol oynadı.

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıl süren futbol macerasında Camialtı, İETT ve Erokspor'da formasını giydi. Fenerbahçe'yi yenmeyi başaran İETT Spor'da kaptan olarak yer aldı. Fenerbahçe'nin transfer listesinde yer aldı.

* Avukat, Yönetmen Remzi Kazmaz, Rize Esnafspor'un kalesinin korudu. Çaykur Rizespor Kulübü Yönetim Kurullarında görev yaptı.

* Saruhan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013-2018 dönemi İSO Yönetim Kurulu (Sayman) Üyeliği ve 2018-2022 dönemi İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Sadık Ayhan Saruhan Rizespor Genç Takımında futbol oynamıştı.

*Geçici olarak Türk Futbol Federasyonu Başkanlığı yapmış olan Servet Yardımcı Rize Kale Gülbahar takımında futbol oynadı.

* Orman İşletmelerinde uzun yıllar yöneticilik yapan Süreyya Saraç Rize Karması, Fener Gençlik, Sarıyerspor'da futbol oynadı.

*Gümrük ve Tekel Eski Bakanı Tuncay Mataracı, Güneşspor'da uzun yıllar futbol oynadı. Rize karmalarına seçildi. 1968 yılında Rizespor'un profesyonelliğe geçişinde katkıları oldu. 09.07.1974 tarihinde yapılan kongre ile seçilen Reşat Uçak başkanlığındaki Rizespor yönetiminde yer aldı.

* Rize'nin sinemadaki temsilcisi Ufuk Karali Çaykurspor, Artvinspor, Rizespor ve Sakarya Karadenizspor'da futbol oynadı.

*Bir dönem Rize Vakfı'nda Müdürlük yapan Yılmaz Kartal, Rize Gençlik ve Rize karmalarında futbol oynadı.

Not: İsimler alfabetik sıraya göre hazırlandı.