Rizespor için yokluk günlerinde elini taşın altına koyan, varıyla yoğuyla mücadele eden isimler vardır. Bahattin Coşkun, Muharrem Kürkçü, Kakşı Reşat, Nuri Akbulut, Anzerli Kemal, Fehmi Ekşi, Hamit Oral, Hasan Kemal Yardımcı gibi. Bu isimlerden biri de Mustafa Zeki Rakıcıoğlu'dur.

GÖNÜLLERDE HOŞ BİR SEDA BIRAKTI
27 Aralık 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Rizespor tarihinin 3. Başkanı
Mustafa Zeki Rakıcıoğlu Rize'de Rizelilerin Rizesporluların gönlünde hoş bir seda bırakmıştır. Bahattin Çoşkun ve Reşat Uçak'tan sonra Rizespor Kulübü Başkanlığına seçilen Mustafa Zeki Rakıcıoğlu : Yönetiminiz adeta başkanlar konseyi idi.

İZMİT'TE BİR RİZESPOR SEVDALISI
Bahattin Coşkun ve Reşat Uçak'tan sonra yirmi üç yaşında Rizespor Kulübü Başkanlığına seçilen Mustafa Zeki Rakıcıoğlu ile 2008 yılında İzmit 'te yazıhanesinde yaptığım söyleşi benim için ölümsüz hatıralardan biri olarak kalacaktır. Şimdi o söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum:

GENÇ YAŞTA İŞ HAYATINA ATILDI
*Bize kendinizi tanıtımısınız?
1948 yılında Rize'nin Fener Mahallesinde doğdum. Babamın ismi Hüseyin Avni, annemin ismi Şaziye'dir. Daha gencecik yaşta iş hayatına atıldım. Mücahitliğim sürecinde doruluktan ayrılmamak en büyük ilkem oldu. Çalışma hayatında şimdi aramızda olmayan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Eski Başkanı Sinan Erdem ile ortak bir şirketimiz de oldu.

ASKERDEN GELDİ RİZESPOR'A YÖNETİCİ OLDU
*Rizespor da görev almanız nasıl oluştu ?
I972 yılında askerden yeni dönmüştüm. Rizespor'un piyasaya üç yüz elli bin lira borcu vardı. Bu durum takımımızı, yöneticilerimizi zor durumda bırakıyordu. Elimi taşından altına koydum bu borcun tamamını ödedim.. Rizespor yönetimi o gün beni yönetim kuruluna dahil ettiler. Rizespor tarihinde oluşturulan Reşat Uçak Başkanlığındaki yönetimin en genç üyesiydim.

24 YAŞINDA RİZESPOR'A BAŞKAN OLDU
*Bir yıl sonra başkan oluyorsunuz?
Daha sonra yapılan kongre sonrası Rizespor başkanlığına seçildim. Henüz yaşım yirmi dörttü. Başkanlık görevini sürdürdüğüm süre içinde üç kongre ile seçilen yönetim kurullarımda : Paşalı Alaman, Hamit Oral, Rahmi Rakıcı, Erdoğan Giritlioğlu, Kemal Özkan, Ekrem Yılmaz, Av. Sedat Bıçakcı, Dr. Hüseyin Akyıldız, Reşat Uçak, Ali Riza Feyizoğlu,Nail Can, Nuri Akbulut, Hasan Kemal Yardımcı, Şuayip Metin, Metin Atalay, Vural Ünver, Avni Ocak, Lütfi Saruhan, İsmail Sevimli, Nevzat Bilen ve Mahmut Tuzcu.

YÖNETİMİ ADETA BAŞKANLAR KONSEYİ İDİ
*Yönetiminiz adeta başkanlar konseyi

Benden önce başkanlık görevini başarı ile sürdüren Reşat Uçak ve benden sonra bu görevi yerine getiren Paşalı Alaman, Ali Riza Feyizoğlu, Hamit Oral, Nuri Akbulut, Hasan Kemal Yardımcı olmak üzere yedi Rizespor Başkanı aynı yönetimde yer aldık.

DAYANIŞMA VARDI
*Başarıyı neye bağlıyorsunuz ?
Bize dayanışma vardı, yürek vardı. 1977-78 sezonunda Göztepe ile birlikte şampiyonluk mücadelesine girmiştik. Gelir-gider dengesini mükemmel bir şekilde tesis etmiştik.. Takımın o sezon büyük transfer atağı yapmasına karşın borçsuz olması, izlediğimiz akılcı politikaların sonucu idi 'Türkiye'de borcu olmayan tek kulüp Rizespor'du. Yüklü transfer harcamalarımıza rağmen, kasamızda 1 milyon liranın üzerinde paramız vardı. Bu durum o günün şartlarında büyük bir başarıydı. Biz zorlukları birlik ve beraberlikle, yürekle aştık.

RİZESPOR'UN İSİMSİZ KAHRAMANLARI VARDIR
*Rizespor'un evvel zamanına dair neler söylemek istersiniz ?
Bazı isimsiz kahramanlar vardır. Örneğin Bahattin Çoşkun karşılık katıksız varını yoğunu Rizespor'a harcadı. Son dönemlerinde sıkıntılar çekti. Dönemin SSK Baş Hekimi tarafından sigortalı gösterilerek hastaneye yatırıldı. Onu anlamak, anlatmak ismini yaşatmak görevimiz olmalıdır.
Bizim dönemimizin Valisi Kemal Kalender bir Rize'li gibi Rizespor fanatığı idi. Bize çok katkıları oldu. Rize'den ayrılırken üzüntülü halı halen hafızamda durur. Yazıhanemde oturduk konuştuk Gözlerinden yaş aktığını gördüm. İmkanlar yoktu. O şartlarda arabamla elli iki bin kilometre yol ettim. Koşuşturdum durdum. Kulübe varımı yoğumu verdim. Beni zaman zaman üzen Rizespor tarihi anlatılırken bazı şeylerin göz ardı edilmesidir. Rizespor'a o zor koşullarda şampiyonluk yaşatmanın mutluluğu benim en büyük kazancımdır.

SAMSUNSPOR'UN JESTİ
*Başkanlığınız dönemindeki hatıralarınızdan söz edermisiniz ?
Samsunla yaptığımız bir karşılaşmada olumsuz hareketlerle karşılaştık. Daha sonra Samsunspor'lu yöneticiler aramızdaki dostluğa zarar gelmesin amacıyla bize büyük jest yaptılar. Fehmi Sağlamer Başkanlığındaki Samsunspor yönetimi Barbaros Yardım ve Refah Kayalar'ı sembolik bir ücretle Rizespor'a verdi. İkisinin de takımımıza katkıları oldu. Özellikle Refah Rizespor'un değişmez elemanı olmuştu. O ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde bu unutulmaz bir jesti.

ÖZÜ SÖZ BİR MERT İNSANDI
(7 Haziran 1975-2 Haziran 1978) arasında Rizespor'da başkanlık yapan Mustafa Zeki Rakıcıoğlu için 27 Aralık 2012 tarihinde Çaykur Rizespor kulüp binası önünde düzenlenen cenaze töreninde bir konuşma yapan kendisiyle aynı yönetimde göre yapmış olan dönemin Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı 'Spor yöneticiliğine beni Zeki Rakıcı bulaştırdı. Rizespor için birlikte çalıştık. Tek derdi Rize ve Rizespor'du. Vefatından ötürü çık üzgünüm. Özü sözü bir olan kişilikti. Rize'yi, Türkiye'nin her yerinde en iyi şekilde temsil etmeye çalıştı. Çok sağlıklı bir karakterdi. Rizespor için büyük fedakarlıklar yaptı' demişti.

Rahmetle anıyorum.