Okuyucularımın canını sıkmadan kısaca bir bilgi vereyim ve derdimi anlatayım.
2022 Mayıs 14'te açılan hava limanımızda Kasım 2022 de 63 228 kişi olan yolcu sayısı Kasım 2023 de 82.895 yolcuya ulaşmış.
Yüzde 33 lük büyük bir artış söz konusu…
Ki, HAVAŞ Trabzon'dan Rize'ye her gün karşılıklı 12 seferle 1000 den fazla yolcu taşıyor.
Bu ayda 30 bin, yılda 360 bin yolcu eder. HAVAŞ her zaman mevcut yolcuların yüzde otuzunu taşıdığını bizzat tespit etmişimdir. Bu da demektir ki 1 milyondan fazla yolcumuz Trabzon hava limanına çeşitli oyunlarla yönlendirilmektedir.
Bütün bu durumlar doğru analiz edilirse ve bu trend devam ederse 3 milyon kapasitenin kısa zamanda dolacağı ve hava limanımıza ilaveler yapılmak zorunda kalınacağı kesindir..
Tıpkı Araştırma hastanemiz yapıldığı zaman Rize'nin potansiyeli hesap edilemediği gibi havalimanımızda da büyük bir hesap hatası var. CAT 2 standardına yükseltmek 1.5 sene sonra akıl edilmiş. Uçakların daha güvenli bir şekilde inmesini sağlayan sistem ülkenin en yoğun yağmur alan ilinde yapılmaması düşündürücü değil mi?
Rize küçük vilayet ya! Akıllarına hep bunu not etmişler.
Rize'ye yapılan her yatırımda bu hataları görmeye artık alıştık!
O yüzden Rize Erzurum yolu kasten bitirilmiyor diyoruz. Bölünmüş yolla birbirine ulaşamayan sadece Rize ve Erzurum'dur.
Eğer Rize Erzurum bölünmüş yolu bitirilirse ve ulaşım süresi 4,5 saatten 1,5 saate düşürülürse, bunun çapraz etkisi Havalimanımıza olacak ve yolcu sayısı tahminlerin ötesine geçecektir.
Yazdıklarım maval okumak değildir, gerçektir.
Uçak seferleri büyük merkezlerin hepsine konulsa ve uygun saatler seçilirse, iddia ediyorum 5 milyon yolcu rüya değildir.
3 milyon kapasiteli hava limanımıza en az 2 milyon yolcu kapasitesi daha ilave etmek zorunda kalınacaktır!
Ön görememek budur, hesap hatası budur ve bir vilayetin kaderi ile ancak bu şekilde oynanabilir!
Bir konuyu sürekli tekrar ediyorsam, o noktada mutlaka büyük bir sıkıntı var demektir.
Bütün deneyimlerim bu durumu işaret etmektedir.
Sadece sahil bandında bölünmüş yol ağına bağlanan vilayetimizin ulaşım ayağının en önemli bölümü Rize Erzurum bölünmüş yoludur.
Rize'nin, Trabzon ve Erzurum gibi iki büyük şehre bölünmüş yolla bağlanması hava limanımız trafiğini olumlu yönde etkileyecek, yolcuların tercihleri çoğalacak, herkes kazanmış olacaktır.
Acaba bizim yaptığımız bu çalışmaları, verdiğimiz bu bilgileri hazmederek okuyan siyasiler var mıdır? Çok merak ediyorum.
İlave edeyim, zannetmiyorum!
Hazıra konan, hazırdan yiyenlerin böyle bir derdi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu misyon ve vizyon sahibi olmayı gerektirir.
Rize'yi küçük görme hastalığı var biliyorum ve yukarıda örnekleri ile izah ettim.
Temenni etmem ama o düşüncenin kanser olma ihtimali çok kuvvetlidir!
Eğer öyle olursa Rize'miz hep kaybedecektir.
Selam ve dua ile…