Rize Artvin Havalimanı, açıldığı günden bu yana rekorlar kırarken, komşu ilin basını tarafından karalama kampanyasına hep maruz kaldı.

Açıldığı ilk yılında yeterli sefer sayıları olmamasına rağmen Türkiye'de birçok havalimanını geride bırakarak 12. sırada yer alan havalimanı, uçaklarda doluluk oranında ise yüzde 93.6 rakamlarını görerek 10. sıraya kadar yükseldi.

2023'ün son günlerinde Türkiye'deki 62 havalimanı arasında yolcu sayısı itibariyle 14. sırada yer alan Rize Artvin Havalimanı ile ilgili geçtiğimiz günlerde yazılan 'havalimanı boş kaldı' haberi, akla mantığa aykırıydı. Bu haberi okuyanlar haberin; neye, nereye hizmet ettiğini ve ne gibi faydalar getirdiğini anlayamamıştı.

Bugün ise yine aynı zihniyet, Rize Artvin Havalimanında görülen üç beş sokak hayvanını hedef alarak 'havalimanını köpekler bastı' başlığına yer verdi. Bu haberin ardından havalimanının çevresinden aldığımız fotoğraflarda böyle bir görüntünün olmadığını gördük. Zaman zaman sokak köpeklerinin içeri girdiği uygun şekilde dışarıya çıkarıldığı bilgisini aldık.

Bu tür haberler, Rize Artvin Havalimanı'nın başarısına gölge düşürmek ve bölge halkının havalimanına olan güvenini sarsmak amacıyla yapılıyor. Ancak bu tür karalama kampanyaları, havalimanının başarısına engel olamayacak.

İki şehrin arasına nifak tohumları atılmaya devam ediyor. Zaten 1981 yılında şampiyon olan komşu takım son maçta Adanademirspor'a şaibeli bir şekilde yenilerek Ç. Rizespor'un küme düşmesine yardımcı olurken 3 Haziran 2017'de ise aynı senaryo Bursaspor maçında yaşanmıştı. Ardından Rize'de 'Bu Şehir Bunu Asla Unutmaz' manşetleri atılmıştı.

Rize Artvin Havalimanı, açıldığı günden bu yana bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Havalimanı, bölgeye daha fazla turist ve yatırımcı çekmeye devam edecek.