Bundan yirmi yıl önce bize Rize'nin Güneysu ilçesinden bir Başbakan bir Cumhurbaşkanı çıkacak deseler sanırım inanmazdık. Gençlik yıllarından bu yana siyasetin hep bir yanında bulunan liderlik vasfı ile bugün Cumhurbaşkanı adaylığı açıklanan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Güneysu ilçesinden.

Ne kadar gururlansak azdır. Daha bir ay olmadı; gelip iki gün kaldığı Güneysu'da ki evinden bir sabah çıktı ve komşuları ile sarıldı, tokalaştı, dertleşti. O bu memleketin bir evladı olduğunu her fırsatta zaten belli etmiyor mu? Asiliği ile, çalışkanlığı ile, sabırsızlığı ile en çokta dürüstlüğü ile…

Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşındayken Rize'den, İstanbul`a göç etti. Çocukluğunda her yaz geldiği Rize'de kuranı kerim eğitimi aldı. Güneysu'da ki köyünde yazları geçirdi. İstanbul'da yaşadığı yerde hep Rizeliler ile iç içeydi. Memleketini hiç unutmadı, her fırsatta Rize'ye geldi. Anavatan Partisi'nin Rize'de hüküm sürdüğü dönemlerde geldiği memleketinde, Refah Partisi'nden siyaset yaptığı için zor dönemler yaşasa da hemşerileri ona her zaman destek verdi. Bunu son seçimlerde de gördük.

Bu ülkede yapılması zor görünenleri yaptı. Ekonomide, sağlıkta ve ulaşımda devrim gibi yatırımlar yaptı. Ülkenin 12 yılda gördüğü yatırım rakamları geçmişte hayal bile edilemiyordu. 1994 yılında başladı yükselişi. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olması ardından herkes tanıdı Erdoğan'ı. O tarihte bende İstanbul'daydım. Elime geçen ehliyet kadar küçük bir kartın önyüzünde Recep Tayyip Erdoğan ismi yazılıydı, parti logosu ve heybetli ama masum bir yüzlü bir adamın fotoğrafı vardı. Arka yüzünü çevirince ilk paragrafta Erdoğan'ın Rizeli olduğunu okudum. O zaman tanıştım kendisiyle. Zaten memleket özlemiyle yanıp tutuşuyorum. Öyle mutlu oldum ki… O çocuk aklımla ama kazanamayacak ki diye düşündüm. Çünkü o dönemler Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi egemenlik sürüyor. Her yerde de onların afişleri broşürleri dağıtılıyor. O seçimdi Erdoğan'ın siyasi kariyerindeki dönüm noktası… Yapılan seçimlerde Erdoğan yüzde 25 oy alarak İstanbul`un İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi. Kimler bu sonuca ne kadar sevindi bilmem ama oy kullanamayan ben çok sevinmiş ve mutlu olmuştum. Bir Rizeli başkan seçilmişti İstanbul'a.

İstanbul`da yaptığı doğru işlerle tüm ülkenin gönlünde taht kurdu. Okuduğu bir şiir ardından bir sürü haksızlıklar ve siyasi oyunlara alet edilerek hapse kondu. Başbakan olmaması için neler yapılmadı ki. Muhtar dahi olmaz sözü o günlerden bir acı kaldı bu günlere… Hapishaneden çıktıktan sonra memleketine gelen Erdoğan burada Başbakan gibi karşılandı. Memleketinden ayrılması ardından gördüğü ilgi ve teveccühle yeni parti çalışmalarına hız verdi. Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001`de, Adalet ve Kalkınma Partisi`ni kuruldu. Ak Parti ilk girdiği seçimde yüzde 34 oy alarak birinci parti oldu. Bu bir zaferdi. Ülkenin düştüğü kaos ortamında bir kurtarıcıya ihtiyaç vardı. Buda Ak Partili ve Başbakan Erdoğan'dı.

Erdoğan, siyasi yasağı bulunduğu için 58. Hükümet Abdullah Gül başbakanlığında kuruldu. Erdoğan`ın siyasi yasağının kaldırılması için TBMM`ye yasa teklifi sunuldu. Bu yasa değişikliği TBMM tarafından oy çokluğuyla kabul edildi ama Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından zor onaylandı. Bu yasanın kabulüyle Erdoğan`ın milletvekili seçilmesi için yasal bir engel kalmadı. Seçimlerde Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz`ün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Siirt`teki seçimlerin tekrar edilmesi kararlaştırıldı. Seçimlerde Erdoğan partinin birinci adayı olarak Siirt seçimlerine girdi ve oyların yüzde 85`ini alarak kazandı. Erdoğan`ın milletvekili seçilmesinin ardından başbakan Abdullah Gül, Erdoğan`ın başbakan olması için Cumhurbaşkanı Sezer`e istifasını sundu. Sezer bu kez hükümeti kurma görevini Erdoğan`a verdi ve genel seçimlerden yaklaşık üç ay sonra Erdoğan başkanlığında 59. Hükümet kuruldu. Temmuz 2007'de yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde bu sefer yüzde 46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan`ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı. Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy yüzdesini yüzde 46,6'dan yüzde 49,83`e çıkardı. Bu Türkiye tarihinde iktidar partilerinde görülmemiş bir yükselişti.

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen ülkenin üzerinde oynanan oyunlara ve dış güçlerle yılmadan mücadele etti. Her dönem oy oranını daha ileri taşıdı. O artık Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirmiş olduğu en büyük liderlerden biri olarak tarihe ismini altın harflerle yazdırmıştı. 1 Temmuz 2014'te tarihe Güneysu'da şahitlik ettim. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Partili bütün milletvekillerinin imzası alınarak Cumhurbaşkanı adaylarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.

Hayırlı uğurlu olsun, bu yürüyüş burada bitmeyecek. Dik yürü uzun adam bu ülke seninle… Allah`ın yardımı üzerinde olsun.