2023 yılı için 1 milyon yolcu hedefi konulan Rize Artvin Havalimanında ilk 11 ayda 946 bin 698 yolcuya ulaşıldı. Kasım ayında yolcu trafiği toplamda 82 bin 895, iniş-kalkış yapan uçak trafiği toplamda 647'ye ulaştı. 557 ton yük taşındı.
Ocak Kasım dönemini kapsayan ilk 11 ayda Rize-Artvin Havalimanı'nda uçak trafiği 6 bin 885, yük trafiği ise 6 bin 752 ton olarak gerçekleşti.
6 bin 885 uçak 11 ayda havalimanımızı kullanmış.
Havalimanı yapmak için yola çıktığımızda bir yılda 9 bin uçak demiştim. Şunun şurasında ne kaldı ki! Kim hayal edebilirdi?
2023 yılında 1 milyon yolcu hedefi konulan havalimanında Aralık ayı ortalarında bu rakama ulaşılması bekleniyor. Hedefe ulaşılması ile Rize Valiliği tarafından Rize-Artvin Havalimanı'nda 1 milyon yolcu için tören yapılacak.
Hey gidi günler!
Ne zorluklar yaşadık! Kimselere uzun yıllar derdimizi anlatamadık. 'Haftada bir uçak' diyenleri ikna etmek için başvurmadığımız yol kalmamıştı.
Şimdi, açılışının üzerinden geçen kısa bir zamanda 1 milyon yolcu hedefini aşmak ne büyük mutluluktur.
Rize Valiliğinin bir milyon hedefine tören yapacak olması çok sevindiren bir durumdur. Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum.
Kamuoyunu Rize Artvin havalimanı hakkında yanlış bilgilerle yanıltan çevrelere şunu tekraren hatırlatmak istiyorum.
Bu hava limanı kesinlikle desteklenmedi, aksine engelledi. Halen turizm beldelerine büyük şehirlere İstanbul, Ankara, İzmir dışında seferler konulmadı. Bu üç büyük şehre yeterli seferler yok. Olan seferlerin de saatleri manidardır.
3 milyon yolcu kapasiteli havalimanımıza 3 milyon yolcu garantisi gibi garabet bir yaklaşım sergileniyor. 3 milyon kapasite, yeni yapılan havalimanının bu miktar yolcuyu ağırlayabileceği anlamındadır. Yani gelecek yıllara sarih bir hesaplamadır.
Kurulduğunun ilk yılında bu kapasitenin 1/3 ünü aşan bir başarı vardır. Yani o hesaplamaları şaşırtan bir durum vardır.
İnanıyorum ki, eksik seferler ve uygun olmayan uçuş saatleri düzenlenirse o rakamlar aşılacak, yeni hava limanına ilave tesisler yapılmak zorunda kalınacaktır. Yolcularımız resmen çalınıyor.
Bunları toparladığımızda yapılan hesapların öngörüsüzlüğü ortaya çıkmaktadır.
Havalimanımızı yaptırma uğraşlarım sırasında 5 yılda 5 milyon yolcu demiştim.
Hep beraber bu rakamın gerçekleşeceğini göreceğiz.
Rize ve Artvin'i çok güzel günler beklemektedir.
Rize Artvin Havalimanından keyifli uçuşlar dilerim.
Selam ve dua ile…