Göztepe'nin Süper Lig'de en fazla forma giyen ismi Gürsel Aksel'in adını taşıyan stadın yerine yapılan Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, 26 Ocak Pazar günü Göztepe-Beşiktaş maçıyla hizmete girdi. Peki, Gürsel Akın kimdir? Rize ile yakınlığı nedir?

Onun hayatını, Rizespor günlerini ve Rize'de yaşadığı elim kazayı hep irdelemiş merak etmişimdir. Göztepe'de efsane futbolcu iken Fenerbahçe'nin renkli yöneticisi Müslim Bağcılar'ın ona gönderdiği oldukça yüklü parayı elinin tersi ile itmiş memleketinin takımına boş mukaveleye imza atmış biriydi.

İzmirliler ismini stada, gemiye verdi, ya biz…
Saygı değer büyüğüm Rizespor Eski Başkanı Hamit Oral sanal portalde 'Gürsel Aksel
1978 yılında kendisini Rizespor'a Teknik direktör yapmıştık. Türk futbolunun efsanelerinden biriydi . Süper lige çıkmaya azimliydik, çıktık da fakat Gürsel mutlu sonu göremedi zira Rize'de o meşum benzin istasyonu patlamasında hayatını kaybetti. Dün İzmir'de gördüm ki Büyükşehir Belediyesi yeni bir yolcu gemisine Gürsel Aksel ismini vermiş sevinirken içimi bir hüzün kapladı. Nur içinde ol Gürsel nur içinde ol seni asla unutmadık' şeklimde bir not paylaştı. İzmirliler ismini stada gemiye verirken biz ne yaptık Bahattin Çoşkun, Reşat Uçak, Fehmi Ekşi, Cevat Öztürk ve diğerleri gibi onu da unuttuk…

Rize yasa bürünüyordu
13 Ekim 1978 tarihinde Saat 13.20 sıralarında Deniz Caddesinde Rikap Akgül'e ait benzin istasyonunda patlama ile birlikte yangın çıkıyor. Bu sırada gaz almak için sıra bekleyen 100 kadar kişi yangının etkisi altında kalıyordu. Rize itfaiyesi yanı sıra Trabzon ve Artvin'den de yardım istenmiş, gelen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almaya çalışmıştı. Yangında, belediyeye ait 25 dükkan yanmış, iki banka şubesi ile ÇAYKUR Genel Müdürlük binaları da hasar görmüştü. İlk anda enkaz altından Mevlit Ateş, Sefer Çolak Selahattin Yılmaz, İsmail Akit, Gürsel Aksel Seyfullah Kasap ve Rikap Akgül'un cesetleri çıkartılıyordu. Eşi Gürsel Aksel'in ölüm haberini evinde alan Dilek Aksel bilek damarlarını keserek intihara teşebbüs ediyor, Rize Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınıyordu. Rize'deki bir benzin istasyonunda çıkan yangında 10 kişi öldü Patlama sonucu 23'ü ağır 32 kişi yaralandı. Ölenler arasında Türk futbolunun efsane isimlerinden Rizespor Teknik Direktörü Gürsel Aksel'de vardı. Rize'de çok az görev yapabilmişti. Ama gittiği her yerde olduğu gibi Rize'de de çok sevilmişti.

Bunun adı vefasızlıktır
Acı haber biranda Rize'yi ve ülkemizi üzüntüye boğdu. Adını altın harflerle türk futbol tarihine kazıyan Aksel elim bir kaza sonucu vefat etmişti. Sonraki yıllarda Rizespor'da görev yapan yöneticilerden, Rizeli yöneticilerden bir ses çıkmadı. Aksel için ne bir anma yapıldı ne de adını yaşatma adına bir uğraş verildi. Birçok değerini unuttuğu gibi Rizeliler onu da unutmuştu.

Dur, ne yapıyorsun?
Rizespor Başkanlarından Nuri Akbulut o günleri şöyle anlatmıştı: Şampiyon olmuş, Rize şehri bayram ediyordu. Güzel günlerdi. Yalnız Gürsel Aksel'in yanarak ölümünü unutamam. Merhum Aksoy, 12 Ekim 1978 tarihinde bana ' Başkan gaz almaya gidiyorum' dedi. 'Hoca birini gönderelim sen gitme' dedim. 'Yok bi hava alayım, değişiklik olur' dedi ve gitti. Gidişinden on dakika sonra felaket bir patlama ile irkildik. Patlamanın olduğu petrol ofisine gittiğim de Merhum Gürsel Aksel'i perişan halde yerde gördüm. Kalabalığı yararak 'Dur ne yapıyorsun' sesleri arasında ona sarıldım. O örnek kişiliğiyle hep yüreğimizde yaşayacak.

Gürsel Aksel Kimdir?
1937 yılında Edirne'nin Uzunköprü İlçesinde dünyaya gelmiştir. Gürsel Aksel Manisa'da ağabeyi Güler Aksel ile birlikte Lise eğitimini sürdürürken futbolla tanışmışlardır. Manisa Gençlikspor'dan Göztepe'ye transfer oldu. Güler- Gürsel kardeşler kısa sürede gösterdikleri üstün performansla İzmir takımlarının dikkatini çekmişler ve 1955 yılında Göztepe'mize transfer olarak profesyonel futbola 'merhaba' demişlerdir. Aralıksız 17 yıl bu takımda oynadı. 11 yıl Göztepe'de kaptanlık yaptı. Gürsel Aksel , tam 17 yıl boyunca Göztepe Futbol Takımında görev yaptı. Efsane Göztepe takımının koca kaptanı olarak Türk Futbol Tarihinde Avrupa Kupalarında ilk çeyrek ve ilk yarı finali oynayan tamamı Türk futbolcularının başında sahaya çıktı. İki kez Türkiye kupasını, bir kez Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanan muhteşem kadronun başında o vardı. Millî formayı 15 kez giydi. Futbolu 1972'de bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı. Göztepe, Boluspor, Orduspor takımlarının ardından Rizespor'a transfer oldu. 13 Ekim 1978'de Rizespor'u çalıştırırken bir benzin istasyonundaki patlama sonucu hayatını kaybetti. İzmir'in sembol futbolcularından biri oldu ve Göztepe Stadı'na adı verildi.

İnsanın adam gibi olanı
Şair, yazar ve ekonomist Okan Yüksel'den bir değerlendirme...
'Bu/ Yazgıya açılmış/ En eski savaştır/ Ve savaş/ Mutlaka can alır/ Ki ölüm de yazgıdandır' diyor. Gürsel Aksel de bu yazgıdan kurtulamadı ve genç öldü. Ama unutmayalım ki ölüler genç kalır. Kim bilir nerelerden şimdi şöyle sesleniyordur bizlere futbolun maestrosu, insanın adam gibi olanı: Gün ışıyıp gelir sabret, bu bizim/ yattığımız yerde güller bitecek.

Not: Gürsel Aksel'in ismini önce stada, ardından gemiye veren hemşerilerini tebrik ediyor, aynı duyarlılığı bu güne değin çok az istisnalar hariç göstermeyen Rizelilerden bekliyor, bu yazıyı kaleme almama vesile olan Saygı değer büyüğüm Hamit Oral'a teşekkür ediyorum. Gürsel Aksel'i de rahmetle anıyorum.