Rize ilini etiket edinip bu yolla yer aldıkları vakıf ve dernekleri siyasi bir oluşumun arka bahçesine çevirenlere, fındık çubuğu gibi dimdik düren Rizelilerin aksine Rizelinin ekmek kavgasında susanlara rağmen ben Rize’yi katıksız seviyorum.

YA BEN ANLATAMADIM

Ona sunduklarımı zaman zaman anlamasa da Rizeliyi çok seviyorum. “Ya ben anlatamadım ya sen anlamayısun” deyip, geçiyorum. Üstüne bir de demli çay içiyorum. Rize’nin neyini seviyorum biliyor musunuz? Yağmur yağarken elinde şemsiye olan insanların saçak altında yürümelerini seviyorum. Başın ayırdığı zaman “ağır baş iyidir” diyen adamı seviyorum. Adam samimi bir kere arkadan film çevirmiyor. Bu şehrin yıldızları var. Onlara dokundum.

DOĞRU OL DÜRÜT OL KARANLIKTA YÜRÜSEN BİLE AYAĞIN TAŞA TAKILMAZ

Her gün daha da kötüleşen ortamda “Doğru dürüst ol karanlıkta yürüsen bile ayağın taşa takılmaz” diyen Turgut Karafazlı’yı, Rizeliler kendisine kolay ulaşsın diye Arif’in Kahvesi’ne takılan Nihat Mete’yi bütün güzellikleriyle yüreğimde yaşatıyorum. Çaycını gür sesi Nurettin Kepenek,  Cavit Özgür’ü ve Muhittin Türüt’ü, yağmur altında kulübüne katkı olsun diye maç bileti satan Rizespor’un kurucusu ve başkanlarından Muharrem Kürkçü’yü, Futbol topundan ıslık sesi çıkaran adam Şenol Birol’u, hayatına dokunan Yalçın ÇilliTahsin Hoşatar ve Ali Bölükbaşı’nı özlemle anıyorum. Gazeteci ağabeylerim Necati TuzcuMetin İslamoğlu ve Yavuzer Tarlan’ı unutmak olur mu? Onlarla hatıralarımı hayatımın en güzel anları olarak yaşatıyorum.

GÜZEL BAKAN GÜZEL GÖRÜR

Telefon kulübesi gibi dar alanda çalım atabilen Hakan Tecimer’i, futbolun veziri Hasan Vezir’i, altın saçlı altın yürekli Hüsnü Kürkçü izleme, kendileriyle sohbet etme bahtiyarlığını yaşadım. Küfretmem gerektiğinde iyi söverim diyen Emin Gürses’i, Rize ve Rizespor’un Yardımcısı Onursal Başkanımız Hasan Kemal Yardımcı’yı, dar zaman dostu Av. Hüseyin Karaahmetoğlu’nu, Rizelilerin Ağır Abiyi Orhan Keçeli’yi, arşivini yüreğini bana açan Hasan Tuncer Türüt’ü, güzel insan Muharrem Kasap ve Haşim Tornacı’yı tanıdım sevdim. Güze tarafında hayata bakmak gerekir. Rize’nin her santim metresine aşığım ben seviyorum. Herkes gibi değil ama herkes gibi değil. Özellikle Rize ismi ile var olup Rize ilinin imajına zarar verenler gibi değil. İyi tarafını sevdiğim gibi kötü tarafını da seviyorum. Yaylalarını, denizini sevdiğim gibi insanını da seviyorum Güneşini, yazını sevdiğim gibi yağmurunu da seviyorum. Ne Çayeli ne Ardeşen ne de Pazar’a kadar. Rize’yi Rizeli’yi seveceğim mezara kadar..

*Umudun tükendiği yerde Rize Dosmalı Hasan Vezir ortaya çıktı Sarı Lacivert renkleri şampiyon yaptı. Sevindim. “Fenerbahçeli” dediler.

*”Yanlışa yanlış de baban da olsa dinlemeden geçme çobanda olsa dedim”. “Biz ne dersek o” dediler.

*Lozan’da ülkemizi temsil eden Rize Pazarlı CHP Milletvekili Ahmet Muhtar Çilli’yi anlattım. Çayın gelişimine öncülük eden İsmet İnönü’yü anlattım. “Sende gizli bir CHP hayranlığı var” dediler.

*”İnsanların çalıştıkları kurum kuruluşun bir numaralı yöneticisi hakkında, kurumları hakkında olumsuz paylaşımda bulunmaları etik değildir. Ahlakı değildir” dedim. Ve bu çeyrek asırdır çalıştığım kurumda hep bu düsturla yol aldım. Ekmeğine işime dil uzatanlar oldu.

*Ömrümde bir kez oy vermediğim Rize kimliğini yukarı taşımış, şehrime hizmeti olmuş, her seferinde Rize’den milletvekili adayı olmuş ve üç kez başbakanlık yapmış “Ahmet Mesut Yılmaz’ın ismini yeni yapılan havaalanına vermek vefadır” dedim. Din bezirgânları dinimi imanımı sorguladılar...

*”Rize Şehir Merkezine Şehir hastanesi yapmak şehri kilitlemektir”

dedim. Kraldan çok kralcılar yaylım ateşe tuttular beni. Şehir merkezinden vazgeçildi. O zatı muhteremler sus pus...

*”Rizespor bütün Rizelilerin ortak paydasıdır. Siyasete alet edilmemeli” dedim. “Sana mı soracağız” dediler. Oysa bir kaç satır sözümüz bazı gerçekleri görmüş gözümüz vardı ki; Rizespor tarihini kaleme almış kulüp tarihine bir bellek oluşturmuştuk.

*Her insanın görüşü değerlidir. Farklı ses farklı düşünce farklı renk güzel olmasa gökkuşağının ne önemi var.

*Derneğin vakfın siyasetle işi olmaz. Bir şehri temsil ediyorsan o şehirli adaylara eşit yakınlıkta olursun” dedik. Memleket sevdasını değil, liderin rızasını baz alanlar beni anlamak bi yana dursun karşı durdukları aday kazanınca kutlamaya koştular, poz verdiler. Seçim öncesi tavır aldığın aday seçimi kazanında Rizeli kukari olmaz

*Ha ille de bir yakıştırmada bulunacaksınız eskici veya arayıcı diyebilirsiniz. Modern çağın eskicisi

veya güzelin iyinin arayıcı..

*Ha ille de bir taraf arayacaksanız ben Rize’nin Fetekoz’un, Aponconuz’un tarafındanım.

GÖKYÜZÜ HEPİMİZE YETER

Bu gökyüzü bu dünya hepimize yeter. Yabancılar cenneti tarif ederken Rize’nin güzelliklerini tasvir ediyorlar. Bir yüzü başından kar eksilmeyen Kaçkarlar’a, diğer yüzü; hırçınlığı dinmeyen Karadeniz’in deli mavisine bakan Rize’nin halkı her daim telaşlı, aceleci, atak, çalışkan ve esprilidir. Yörenin havası, toprağı, suyudur onları böyle yapan. Rize güzelliklerin diyarı, yeşil ve mavi sevdasının dört mevsim canlı kaldığı Karadeniz’in şirin kentidir. Yeşilin her tonunun bir arada ahenkle buluştuğu, Kaçkarların eteklerine serilmiş, Ayder’in ve Anzer’in ana yurdudur. Kaçkarların bağrından doğan, hakkında türküler yakılan, kemer köprülerle süslenmiş, Fırtına Vadisi’nin beşiğidir. Zirvelere hasret insanlara, doruklarında heyecanın son demini hissettiren Kaçkarların mekanı, hayata güzellikler katan Rizelilerin memleketidir. İşte bu güzel insanlardan oluşan bir seçki, bu kitabı oluşturmuştur. Rizeli tuttuğunu koparan, zoru başaran ve bulunduğu ortamda kendini fark ettirendir. Rizeliler; siyasette, sanatta, sporda ve siyasette her daim söz sahibi olmuştur. İşte bu yüzden ben Rize’yi çok seviyorum.

KURTULUŞA YÜREK KOYAN RİZELİLER

Sözde kahramanların “Rize’nin kurtuluş yok” sözünün aksine kurtuluşa yürek koymuş baş koymuş insanların şehridir benim memleketim.

*Rize, Türk’ün ateşle imtihan edildiği bu zor dönemde ekmek karneyle dağıtılırken milli mücadelecilere karnesiz ekmek sağlayan ve Atatürk’ün dikkatini çekmeyi başaran ve Atatürk’ün: “Yarın cepheye gitsek, kaç kişiyle gelirsin?” sorusuna Rizeliye has keskin zekasını ve şivesini konuşturarak “Bi tufeğum, bi da ben senun emrundeyiz paşam” diye cevap veren Rizeli Mataracı Mehmet Efendi’nin memleketidir. Çalışkan, tuttuğunu koparan, ekmeğini taştan çıkaran bu insanların şehridir.

*Rize, Kurtuluş savaşı yıllarında çetesiyle birlikte destanlaşan ve savaş sonrası siyasete girmesini isteyenlere “Biz işimizi tamamladık efendiler. Savaşta dik duran başımızı siyasette eğmeyiz. Tilkinin pazarda işi yoktur” şeklinde cevap veren İpsiz Recep Reis’in memleketidir.

*Rize, Abdülhamit döneminde Mekke-Medine tren yolunu yapan Abdullah Çillioğlu’nun memleketidir.

ONLARDA RİZELİ

*Rize 1939 yılında Erzincan’da yaşanan büyük depremde serbest bıraktığı mahkûmlarla el ele vererek aldığı sıra dışı kararlarla çok sayıda canın kurtarılmasını sağlayan Yusuf İzzet Akçal’ın şehridir.

*Rize bir Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), üç başbakan (Sadrazam Mehmet Ali Paşa), Ahmet Mesut Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan) çıkaran bir şehirdir.

*Alanında elde ettiği başarılar aldığı uluslararası ödüller sayesinde biyografisi sayfalara sığmayan,

Pazar’ın Hacapit Köyü’nden Tıp dünyasının zirvesine ulaşan Prof. Dr. Mehmet Haberal’in şehridir.

*Düğününde kızına nikâh hediyesi olarak üzerinde Atatürk fotoğrafı olan altınları takan, küpeleri taktıktan sonra salondakilerin de duyacağı bir ses tonu ile kızına şöyle seslenmişti: “Atatürk hep kulağına küpe olsun” diyen Rize Tapuda kaydı olmayan başkan, denizi kara karayı para yapan adam diye anılan Ekrem Orhon’un şehridir.

*Rize, Belediye Başkanlığı görevini Rizelilerle el ele gönül gönüle yapan Rahmi Metin’in şehridir.

*Rize, Rize Gündoğdu’dan Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürlüğü’ne uzanan yolun yolcusu Temel Kotil’in memleketidir.

*Rize Türk siyasetinde söz sahibi olmuş Tahsin Bekir Balta, Ahmet Tevfik İleri, Alper Taş, Dr. Fethi Tevetoğlu, Orhan Keçeli, Ahmet Muhtar Çilli, Ali Topuz, Aytekin Kotil, Besim Tibuk, Köksal Toptan, Nevzat Kösoğlu, Murat Karayalçın, Sami Uğur Kumbasar, Şevket Yılmaz gibi nice insanların şehridir.

*Sporda başarılara imza atan, bayrağımızı zirveye taşıyan bizi gururlandıran Şenol Birol, Abdullah

Avcı, Hasan Vezir, Hakan Tecimer, Mehmet Akif Pirim, Servet Yardımcı, Kazım Ayvaz, Dursun Ali Erbaş, Cüneyt Çakır,  Yusuf Namoğlu, Av. Hüseyin Karaahmetoğlu, Yaşar Yılmaz, Necati Morgül’ün şehridir.

*Rize sanat, edebiyata güzellik katan Şeref Bilsel, Dursun Ali Sarıoğlu, Yüksel Uzel, Hasan Sözeri, Tarkan Tevetoğlu, Sezen Aksu, Doğuş, İbrahim Karaca, Gökhan Birben, Yaşar Kurt, Birol Topaloğlu, Altay, Sinan Özen, Yusuf Kurçenli, Ali Atay, Osman Aydın Tolan, Cevat Dereli, Galip Erdem, Prof. Dr. Bekir Sıtkı Baykal, Prof. Dr. İsmail Kara, Adnan Azar, Sadettin Kaynak, Davut Güloğlu, İsmail Hakkı Demircioğlu, Hasan Fehmi Sözeri, Oktay Arayıcı, Gökhan Keser, Ahmet Şafak, Süleyman Yağcı, Sabriye Kara, Sinem Kobal, Nergis Kumbasar, Yılmaz Morgül, İsmail Türüt, Selçuk Balcı, Ayhan Alptekin, Cimilli İbo, Korhan Özyıldız’in gibi değerli isimlerin şehridir. İsmail Saymaz’ın şehridir.