Rize olarak hep şikayet ederiz, ilimize pek yatırım yapılmıyor diye…
Doğrudur, bütçeden Rize'mize layık olanı alamıyoruz!
Tabii ki konu iki taraflıdır. Merkezi hükümetin yapması gereken şeyler var, halk olarak bizim atmamız gereken adımlar var. Merkezi hükümetin ihmalkarlığını her zaman söyleyelim, fakat öbür taraftan da biz ne yapmamız gerekirin üzerinde daha çok yoğunlaşalım.
Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız seçim dolayısıyla ilimize gelecek. Bu ziyaret HIZLI TREN projesi için çok büyük bir fırsattır! O kadar önemli bir fırsattır ki, hızlı tren güzergahı seçimden önce belirlenecek diye düşünüyorum. Fakat bu belirleme, bizim Rize halkı olarak gayretimize bağlı. Yoksa zaten Erzincan-Trabzon hattı projelendirilmiş, normal süreç devam ediyor.
Yapmamız gereken şey şudur bence, belirlenmiş olan o hattı çok söz konusu yapmadan, hem devlet bütçesi açısından, hem de bölge halkı için daha verimli olan SAMSUN-SARP hattını Sayın Cumhurbaşkanımıza güzel bir şekilde aktarmaktır.
Sayın Cumhurbaşkanımız işlerinin yoğunluğu dolayısıyla konuya yeterince vakıf olamamıştır diye düşünüyorum!
Başımızı iki elimizin arasına alıp düşünelim! Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza aktarmak şimdi değilse ne zaman olacak! Sonraya kalırsa treni kaçırmış oluruz.
Bu noktada iş kime kalıyor? Tabii ki Rize'mizin milletvekillerine ve adaylarına, Belediye Başkanımıza, başta Ticaret Odamız ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarımıza kalıyor!
İlla da hepsinin bir araya gelmesi de şart değil, bir iki kişi bile olsa, mantıklı ve makul bir şekilde konu Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatılır ve aktarılırsa reddedeceğini hiç düşünmüyorum. Ve vaad ettiği şeyleri de yaptığını biliyoruz. Zaten konunun düzeltilmesi, iki dudağının arasında değil mi?
Lütfen, sayın yetkililerimizden bu fırsatı değerlendirmelerini ve halkta bu konuda güçlü bir talep olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımıza aktarmalarını istiyor ve bekliyoruz!
Bölgemizin rahatlaması ve genel olarak fiyatların bile düşmesi bu projenin hayata geçmesiyle yakından alakalıdır diye inanıyorum!
Şöyle bir sözle bitirmek istiyorum: 'Meramını ifade eden kazanır'
Saygılarımla…