Hızlı tren konusunda SAMSUN-SARP hattının önemini az çok Rize'mizin ve Sahil boyu İllerimizin yöneticilerinin anladığını sevinerek görüyoruz! Bir gayret var!
Fakat sadece önemini anlamak işi yapmaya yetmiyor! Sebepler dünyasında yaşadığımıza göre, biz insanlara düşen görevleri usulüne uygun yerine getirmeliyiz!
Cenab-ı Hak'ta sebeplere göre bizimle muamele ediyor!
Bu tür amme hizmetlerinde başarılı olabilmek için en önemli etken ve baş şart KAMUOYU'dur! Kamuoyunu arkamıza almamızdır!
Bu da ne ile mümkündür?
Meramını ve haklılığını halka anlatıp ondan onay almaktır.
Kamuoyunu Rize gibi bir yerde lehe çevirmek, tabii ki o kadar kolay olmasa gerek! Yani bir defa üç defa beş defa demekle olmuyor bu işler!
Sürekli her imkan ve fırsatı kullanarak kamuoyu oluşacağına inanıyorum! Nitekim halka mal olmadan yapılan yatırımlar bile yerinde yapılmıyor! Rize'mizde buna çok örnekler verilebilir!
Şimdi konumuz olan SARP-SAMSUN demiryoluna gelirsek, ERZİNCAN-TRABZON zaten planlanmış! Bu iki proje (ERZİNCAN-TRABZON ve SAMSUN-SARP) birbirinin alternatifi değil ki, orası yapılsın burası yapılmasın gibi bir tavra girelim'
Yapmamız ve üzerinde durmamız gereken şey, SAMSUN-SARP'ı da devreye sokmaktır!
Hele de şu seçim süreci, SAMSUN-SARP'ın onaylanması için bulunmaz bir fırsattır!
Bu proje 6 (altı) ili ilgilendiriyorsa da, Rize'miz bu İllerin en ucunda kaldığı için, bizim daha bir gayret içinde olmamız gerekir! İstanbul'a Ankara'ya en uzak yerdeyiz.
Hükümetimize biraz naz da yapalım canım! Bu projeyi onaylamaz iseniz, şöyle olur böyle olur gibi…
Aslana et, ata ot lazım olduğu gibi, siyasetçiye de 'OY' lazım!
Bu da bizim elimizde olduğuna göre, kendimizi biraz naza çekelim!
Hem de projede haklıyız! SAMSUN-SARP gerçekleşirse sürekli full çalışacağı kesindir! Havayolu ve karayolunun yoğunluğundan apaçık belli olmuyor mu?
Benim acizane yönetici ve yetkililere tavsiyemiz şudur; inandıkları bu projeyi öncelikle ve özellikle halka mal edip halkla birlikte yürütmeleridir!
Bölgemiz için çok önemli hale gelen bu projenin müjdesini hükümetimizden bekliyoruz!
Saygılarımla…