Bugün yine bizi hiçte şaşırtmayan bir haberle uyandık.

Haberin başlığı: Trabzon'a gelen Arap turistler Rize'ye kaydırılıyor! THY'den açıklama

Bilindiği üzere 27 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında Rize'de “Orta Doğu Kültür ve Turizm Zirvesi” gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda şehrin doğal güzellikleri turizm kapasitesi gelen acentelere aktarılıyor. Maalesef şu an adeta yurt dışına kapalı bir havalimanı olan Rize Artvin Havalimanı için geç kalan bu adımlar birilerini rahatsız ediyor. 

Ne istiyorsunuz?
Rize Havalimanını kapatalım mı?

Şu haber başlığından ne anlıyoruz Allah aşkına. 
Arap turistler Rize'ye kaydırılıyor! THY'den açıklama.

Ben şunu anlıyorum. Ne gerek var zaten Almanya, Azerbaycan, Dubai, Umman, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar'dan her yıl yüzlerce turist inen Trabzon havalimanı var. Ne gerek var Rize Artvin Havalimanına.

Peki Türkiye'nin en modern havalimanları içerisinde ilk sıralarda yer alan Rize Artvin Havalimanına hangi ülkelerden sürekli seferler var?
Hiç yok!

Sizin bu başlığı kaile alan olmazda yaptıklarınızla bu iki şehrin arasını açtığınız yetmezmiş gibi utanmadan sıkılmadan halen Rize'ye aklı sıra oradan ayar çekiyorsunuz. “Rize mi düşsün Bursa mı düşsün” röportajınızı da unutmuş değiliz. Siz konuşunuz biz işimize bakıyoruz. Abarttığınız gibi çokta iyi durumda değiliz! 
Rize İyidere Lojistik Merkezini de içinize sindiremediniz haberiniz de almıyoruz.

Küçük bir hatırlatma:
İyidere'nin ismini neden İyidere verdiler; ‘’Rize’yi Trabzon'dan ayırıyor, bundan iyi dere mi olur?’’ 

Rize'nin Turizm Potansiyeli Görmezden Geliniyor
27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında Rize'de gerçekleştirilen ‘Orta Doğu Kültür ve Turizm Zirvesi’ne, katılan acenteler şehrin doğal güzellikleri ve turizm potansiyelini görme şansı buldu. Fakat bu potansiyelin tam olarak değerlendirilebilmesi için Rize Artvin Havalimanı'nın işlevsel olması şart. Maalesef şu an adeta yurt dışına kapalı bir havalimanı olan Rize Artvin Havalimanı, turizm sektörünün gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri.

Rize'ye Uçuşların Artması Yeterli Değil
THY'nin haftada 2 charter seferini Rize'ye ayırması elbette sevindirici bir gelişme. Fakat bu tek başına yeterli değil. Rize'nin turizm potansiyelini tam olarak değerlendirebilmek için Türkiye'nin en modern havalimanları arasında yer alan Rize Artvin Havalimanı'na düzenli ve direkt seferlerin konması gerekiyor. Turizm sektörünün profesyonelleşmesi gidip Ayder’i Pokut’u Kıbledağı’nı daha onlarca destinasyonu bizler tanıtıp seyahat severleri davet etmeliyiz. 

Trabzon Havalimanı'na Bağımlılık Son Bulmalı
Saate farkları ve belli saatlerde ki uçuşlar nedeniyle halen Rize ve Artvin'in yüzde 30 yolcusunu Trabzon Havalimanı taşıyor. Bu durum Rize ve Trabzon arasındaki rekabeti ve gerginliği de artırıyor. Rize Artvin Havalimanı'nın işlevsel hale gelmesi, hem Rize'nin turizm sektörünün gelişmesi hem de iki şehir arasındaki gerilimin azalması için oldukça önemli.

Rize'nin Hakkı Verilmeli
Rize İyidere Lojistik Merkezi'nin de Trabzon'a kaydırılmaya çalışılması, bu şehirler arasındaki gerginliği daha da artırmıştı. Rize'nin kendi kimliği ve hakları olduğunu unutmamak gerekiyor. Rabbena hep bana yok!

Sonuç Olarak:
Rize'nin turizm potansiyelini tam olarak değerlendirebilmek için Rize Artvin Havalimanı'nın işlevsel hale getirilmesi ve Trabzon Havalimanı'na olan bağımlılığın son bulması gerekiyor. Bu konuda yetkililerden acil adımlar bekliyoruz.