Bank Asya 1. Lig bu yıl tam bir arapsaçı. İnişli çıkışlı grafik yaşayan takımların sayısı oldukça fazla. Bir hafta bakıyorsunuz ki lider bir takım evinde lig sonuncusuna yeniliyor. Diğer hafta bakıyorsun rakibine fark atıyor. Kimin kimi yeneceğini tahmin bile etmek mümkün değil. Buradan iddiacılara bir önerim olacak. Bu Bank Asya takımlarına güvenip de umutlanmayın. Ne zaman ne yapacakları belli olmaz.

Peki alınan bu sonuçlardan sonra oynanan futbol nasıl? Ligde kalite ve kaliteli futbolcular var mı? İyi futbolcu çok az sayıda. Son yıllarda Süper Lig'in futbol kalitesinde gerileme olduğunu görüyoruz. Bu düşüş Bank Asya Ligi'nde de apaçık kendini gösteriyor. Geçen yıl ligde oynanan futbolla bu yılki arasında çok fark var. Örneğin Tiago geçen yıl Altay'da oynadığı oyun ile akıllarda kalan bir oyuncu. Takımını sırtlayan oyuncuların başında geliyordu. Altay forması ile Süper Lig şansını son anda kaybettiler. Bu yıl aynı Tiago, aynı şehirde bir diğer İzmir takımı Karşıyaka'da oynuyor. Geçen yılki futbolundan çok uzak bir görüntüsü var.

Ligin bitimine 14 Hafta kala Süper Lig yarışında her hangi bir kopma yok. Sekizinci sırada yer alan takımla birinci sıradaki takım arasında sadece üç puan fark var. Peki hangi takımlar ipi göğüsler; bunun cevabını vermek inanın çok zor. Samsun ve Ordu takımlarının iyi futbolu ile öne çıktıklarını söylüyorduk. Onlarda son haftalarda oynadıkları futbol ve aldıkları sonuçlarla bizi yanılttılar. Gaziantep takımı ise önceki yıldan bu yana iyi konsantre olduğu maçları kazanırken akıl almaz puanlar kaybediyor. Ligde bir Tavşanlı fırtınası esiyor. Bu çekişmeden hırsı ve mücadelesi ile sıyrılabilecek bir takım. Bu yıl Süper Lig'e çıkarlarsa hiç şaşırmayın. Bolu ve Denizli takımları istikrarsız futbolları ile taraftarını üzüyor. Tıpkı Çaykur Rizespor'un taraftarını üzdüğü gibi.

Çaykur Rizespor sezon ortasında takıma kattığı yedi futbolcudan henüz tam anlamda faydalanmış değil. Rizespor, bu transferlerin takıma katılması ile oyun anlayışı ve kalitesini değiştirirse Süper Lig için en büyük adaylardan biri. Ardı sıra üç maç alan takım şampiyonluk havasına girer ve o güvenle sonuca ulaşır. Bunu hangi takımlar yapabilecek önümüzdeki haftalarda göreceğiz.