Malatya doğumlu olan İhsan Selim Baydaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Mülki idarede çeşitli görevlerde bulunan Baydaş, 10 Ağustos 2023 tarihinde Rize Valisi olarak atandı. Daha önce Baydaş, Güneysu ilçe kaymakamlığı görevini yürüttü. 

Vali Baydaş'ın Rize'de görev yaptığı süre boyunca birçok önemli projeye imza atması bekleniyor. 

Rize-Artvin Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na Dolmuş Var mı? Rize-Artvin Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na Dolmuş Var mı?

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş Kimdir?

1981 yılında Malatya'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

2005 yılında açılan Kaymakamlık sınavını kazanarak Ağustos 2006'da ÇOMÜ'den ilk kaymakam olarak Yozgat Kaymakam Adaylığı ile Mülki İdare Amirliğine başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletleri Florida Eyaletinin Orlando şehrinde bulunan University Of Central Florida'da 1 yıl süreyle dil eğitimi ve “Kriz Yönetiminde Liderlik, Koordinasyon ve İletişim” alanında eğitimde bulundu.

93. Dönem Kaymakamlık kursunu ikincilikle tamamlayarak göreve başladığı Çeltikçi Kaymakamlığında, eş zamanlı olarak Burdur Vali Yardımcılığına vekalet etti.

Atandığı Beytüşşebap Kaymakamlığı sırasındaki çalışmaları nedeniyle Türk İdareciler Derneği tarafından 2012 yılında “Yılın İdarecisi” seçilerek “Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ödülüne” layık görüldü.

2013-2014 yıllarında Elazığ Vali Yardımcılığı, 2014-2017 yılları arasında Rize Güneysu Kaymakamlığı görevinde bulundu.

2017-2018 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü ve Daire Başkanı vekilliği yapan Baydaş, 02.11.2018 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı.

10.08.2023 tarih ve 32275 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Vali Atamaları Hakkında Karar” ile Rize Valiliği görevine atanmış olan Sayın Valimiz İhsan Selim Baydaş, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ