Dünyanın en güzel sahili bizde plajımız yok
Rize, haritaya baktığımızda İyidere'den Fındıklı'ya kadar Karadeniz'e bakan uzun bir deniz sahiline sahip. Peki bir sahil kenti olan Rize'nin doğru dürüst bir plajı var mı?
Sorunun cevabı 'Ne yazık ki hayır.'

Gülüyoruz ağlanacak halimize
Son yıllarda Çayeli'nde yapılan plaj haricinde denize girebilecek düzenli bir aile plajına ne yazık ki sahip değiliz. Sahil kenarlarında biriken kumlar alarak farklı yerlerde betonlama işlemlerinde kullanarak sahil kenarlarında kum bırakmıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Rize'de yaşanan ilginç ve düşündürücü bir olayı anımsatmak istiyorum. Bir vatandaşımız koca Karadeniz yanı başında dururken eski kullanılamayan bir kamyonun kasasını su doldurarak serinlemeye çalıştı. Bu habere hem güldük hem de acı gerçekle karşı karşıya kaldık.

Doğal güzellikleri koruyalım

Denizimiz var ama ne kadar faydalanıyoruz? Denizimize ne bulursak atıyoruz denetim yok, duyarlı vatandaş da yok. Bu memleketi hep beraber korumalıyız. Yeşille mavinin binlerce tonunu bünyesinde barındıran ve bu topraklarda yaşayan insanların bu doğaya borcu var. Tabi ki bireysel olarak elimizde çok imkana sahip değiliz. Ama sivil toplum örgütlerinin, derneklerin ve yerel yöneticilerin bu konuya hassasiyetle yaklaşıp gereken önlemleri almaları gerekiyor. Turizm de vaat edilenler yapılamadığı gibi yöremizin doğal güzellikleri de bir bir yok olma tehlikesi altında.

Proje üretilmiyor

Biz denizden ne kadar faydalanabiliyoruz? Bence çok az…
Rize'nin turizmde sürekli kalkınması için çabaların olduğu açıklanıyor.
Ben her hangi bir çabanın olduğunu düşünmüyorum.
Sürekli projeler üretilerek açıklamalar yapılıyor lakin elle tutulur bir çalışma ne yazık ki göremedik. Bu durumda kimlerin kabahati var diyorsanız; başta yerel yöneticilerin ve sivil toplum kuruluşları ile hepimizin eksiklikleri var. Proje sunacaksın ki hizmet alasın. Devlet Rize'deki sorunu tespit edemez buradaki yöneticiler aktarmalı ve yardım istemeli.

Rize'ye tersane kurulması hayalden öteye geçemedi

Ülkemizin denizcilikle uğraşan birçok armatörü Rizelidir. O anlamda Rize'de bir tersane kurulması sürekli gündeme geldi ama bir türlü hayata geçirilemedi.