Bu yıl Rize'de önceki yıllarda rastlanmayan bir Aday Adayı süreci yaşanıyor. Kimi iddialı kimi ise ya olursa diyerek bu süreçte yer almak için gerekli işlemleri yaparak aday adaylık başvurusunu yaptı.

Haziran ayında yapılacak olan seçimde aday olmayacağını açıklayan eski Başbakan'lardan Mesut Yılmaz'ın son dakika sürprizi olmaması Ak Partinin işine yarayacak. Öte yandan eski başbakan yardımcılarından Murat Karayalçın'ın da Rize'den aday olması gündemde…

Adaylık konusunda Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Rize'deki milletvekili adaylarını bizzat kendisinin belirlemesi adayların heyecanını bir kat daha artırıyor. Şu an Ak Parti'den Rize Milletvekili olan Ali Bayramoğlu ve Lütfü Çırakoğlu'nun yeniden Rize'den aday gösterilmeyeceği genel kanı… Ali Bayramoğlu milletvekilliği süresince bir türlü kendini Rizeliye sevdirmeyi başaramadı. Genel bir kesim tekrar Rize'den aday gösterilmesine karşı çıkıyor. Çırakoğlu'nun ise görevde kaldığı sürede sessiz kalışı, Rizelinin sıkıntılarını dile getirmediği ve sorunlara uzak kaldığı yönünde eleştiriler var. Ayrıca milletvekillerinin yerel yöneticiler ile diyalog eksikliği içerisinde oldukları sık sık dile getiriliyor.

Ak Parti aday adayları arasında çeşitli mesleklerden gelen 16 isim var. Bu 16 isimden ikisi ise bayan adaylar. Önceki milletvekilliği seçiminde yine Rize'den aday adayı olan Seher Kandil tekrar aday adayı oldu. Rize siyasi tarihinde bu güne kadar kadın milletvekili çıkmaması bu seçimlerde Seher Kandil adına büyük bir avantaj olacaktır. Bir diğer bayan adayı Sebahat Çakır ise Çayeli Belediye Başkanı olan eşi Ali Rıza Çakır ile seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Başbakan'ın bayanların aday olmaları yönünde yaptığı açıklamalardan sonra memleketi Rize'den ben aday olabilirim diyerek göreve talip olduğunu söyleyen Çakır Rizeli bayanların desteğini bekliyor.

2007'de yapılan seçimde Rize'den iki milletvekili çıkartan Ak Parti'de bu sefer üç milletvekiline garanti olarak bakılıyor. Üçüncü sıradan aday olarak seçimi kaybeden eski il başkanı Hasan Karal bu seferde üç kişilik listede isminin olacağı düşünülen en güçlü aday adayı. Seçimleri kaybetmenin kendisini yıldırmadığını bu zaman zarfında gördük. Rize'de Ak Partinin bu denli güçlü olmasında onun çok emeği var. Kendisi ile beraber partiden istifa ederek aday adayı olan Eczacı Davut Birben, Karal'la beraber aday gösterileceğinden emin. Genel kanı Ardeşen, Pazar ve Fındıklı bölgesinden bir adayın gösterileceği yönünde. Yalnız ismini kestirmek zor. O bölgenin desteklediği bir aday Süleyman Basa. Son dönemlerde yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken Basa Rize Ankara arasında mekik dokurken Rize`yi ve Ankara`yı çok iyi bildiğini belirterek, Ben Rize`yi tanımayacağım, Ankara`ya öğrenmeyeceğim diyerek çok anlamlı bir mesaj veriyor. Aday adaylık sürecinde güçlü bir aday olarak öne çıkıyor. Bir isim var ki çalışmalarına iki yıl önce başladı. Artık Rize'de onun milletvekilli adayı olduğunu bilmeyen yok. Sıradan bir vatandaş olduğunu belirtip projelerini sunan Mehmet Okumuş halkın adayı konumunda.

82. Yıl Devlet Hastanesinin başhekimliğinden istifa ederek aday adayı olan Hasan Velioğlu'nun partinin önemli isimlerinden aldığı direktifle istifa ederek aday adayı olduğu söylentiler arasında. Bir güçlü diğer isimse Harun Mertoğlu 'Sayın Başbakanımızdan izin isteyerek yola çıktım. Geniş bir yelpazede uzun istişareler, görüşmeler yaparak milletvekilliğine aday adayı olmaya karar verdim' diyor. İsmi ise son üç gün kala ortaya çıktı. Ve ilk resmi başvuruyu o yaptı. Anavatan Partisi Rize eski milletvekili Mustafa Parlak`ın oğlu Adnan Talip Parlak, son gün sürpriz bir şekilde aday adayı olduğunu açıkladı. Mehmet Karaca Rizeli bir iş adamı; Başbakan'ın yükünü hafifletmek amacında olduğunu söyleyerek milletvekili olması halince çayın sorunları ile ilgileneceğini açıklıyor. Ak Partide bir dönem merkez ilçe başkanlığı görevini yürüten Yunus Öksüz kendisinin aday adaylığı sürecinin sonunda aday olacağını düşünenlerden. Avukat Hüseyin Kaya, Adem Biberoğlu, Yunus Köroğlu, Mustafa Demir'de bu zorlu maratonda kendilerini Ak Parti teşkilatına anlatmaya çalışacak.

Burası Rize… Siyasetin en zor yapıldığı illerden biri. Şu an başvurusu olan 16 adaydan farklı bir isim çıkar mı diye düşünenlerimiz vardır. Emin olunki hiç beklemediğimiz bir isim o listede yer alacaktır. Önceki milletvekilliği seçimlerinde hiç ismi konuşulmayan Ali Bayramoğlu birinci sıradan aday gösterildiğini hatırlayalım. Ayrıca belediye seçimlerinde Rize'de aday adayları çalışmalarını yaparken bir isim Rize'ye gönderildi ve o isim aday oldu. Şu an ki belediye başkanımız Halil Bakırcı. Bu seçimde de böyle bir sürpriz olursa şaşırmayın. Bu sürpriz ismin Yardımcı ailesinden birinin olabileceği de konuşuluyor.

Kim olursa olsun Kim kazanırsa kazansın. Sonunda Rize kazansın. Oturan vekillere değil üreten bu güzel şehir için çalışan kişilere görev verilsin. Çevremizdeki iller koşarken biz yürüyoruz. Başarısız koltuk sevdası olan yöneticiler istemiyoruz. Bu ülke için bu şehir için çalışan yöneticiler her zaman takdir edilmiştir. Elimizdeki bunca imkanları kullanamıyoruz. Bunda halkın değil halkı temsil edenlerin büyük kabahati var. Sivil toplum örgütleri ile diyalog halinde olabilecek kendini halk için adayacak milletvekili adayları çıksın halkımız da onları sonuna kadar desteklesin.


Aytekin KALENDER
Kuzey Ekspres Gazetesi Rize Muhabiri