Resmi Gazete'de yayınlanan kararla, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, yaklaşık üç yıldır sürdürdüğü görevinden alınarak yerine Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal atandı.

Alemdaroğlu, görev sürecinde özellikle atanmasını isteyen kesim tarafından da eleştirilen bir isim oldu. Maalesef Rize'nin turizmi ve kültürüne faydalı işler yapamadı. Bulunduğu dönemde şehirdeki yöneticilerle, çalışma ekibiyle ve Rize'de turizminin paydaşlarıyla koordineli çalışma noktasında eksik ve aksak kaldı. Bu bağlamda Alemdaroğlu'nun görevden alınmasıyla hayırlı bir iş yapıldığını düşünüyorum. Kendisine bugüne kadar yaptıkları için de teşekkür ediyoruz.

Şimdi Samsun gibi büyük bir ilden Rize'ye atanan yeni il müdürü Adnan İpekdal'ı büyük bir sorumluluk ve görev bekliyor.

Yıllarca söylediğim gibi Rize'nin bir 'turizm aklı' maalesef yok. Turizmin bütün paydaşlarının bir araya gelerek planlanması şart. Rize'de çaydan sonra en önemli argümanlardan birisi turizmdir. Yılda 1,5-2 milyona yakın turist ağırlayan bir şehirde ne yazık ki turizm, planlama ve tanıtım noktasında eksiklikler çok!

Şehre gelen valiler 2-3 yılda bir değişiyor. Her gelen farklı bir strateji ile bu olaya yaklaşıyor. O yüzden şehrin baştan planlanarak, gelişigüzel turizm anlayışından uzaklaşıp, planlı ve düzenli bir anlayışa geçilmesi şart! Bu şehrin geleceği için turizm çok önemlidir.

İpekdal'ın bu konuyu dikkate alarak, turizmin bütün paydaşlarıyla bir arada öncelikle sıkıntılarını belirleyerek, bir yol haritası çizmelidir.

Bir taraftan doğa turizmi diyoruz, bir taraftan gastronomi turizmi diyoruz, bir taraftan kültür turizmi diyoruz, öbür taraftan ulaşımla ilgili uçak seferleri diyoruz, konaklama kalitesi, dil bilme vs. bunlar hep turizmin paydaşlarının oluşturduğu argümanlar. Bunları hep beraber koordine ederek, yeni bir anlayışla Rize'nin turizmini ve geleceğimizi planlamak zorundayız.

İpekdal'a şimdiden görevinde başarılar diliyor, kendisinin öncülüğünde şehirde yeniden bir turizm aklının oluşmasını umut ediyorum.