Trabzon'da yayın yapan bazı yayın organları Rize'deki yatırımlar üzerinden komşu illerine sataşmayı sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde Rizespor üzerinden yapılan saldırı sonrası şimdi de Rize-Artvin Havalimanı'nı hedef aldılar.

Rize'de yapılan havalimanını bir türlü içine sindiremeyen malum kesim algı yapmayı sürdürüyor.

Malum haber sayfası sefer sayıları üzerinden kaleme aldığı yazıda Rize-Artvin Havalimanı'nın Doğu Karadeniz'de bulunan üç havalimanında en az sefer sayısı olan havalimanı olduğu gerçeğini ortaya koydu. Fakat sefer sayılarının azlığını öne çıkartan malum haber sayfası yolcu sayılarını baz almadı. Sefer sayıları üzerinden attığı başlıkta Rize-Artvin Havalimanı'nı en az uçuş yapılan havalimanı olarak göstermeye çalışırken havalimanından yüzde 93.6 gibi bir doluluk oranıyla Türkiye'de havayolu şirketlerine en çok kazandıran havalimanları arasında 7. sırada olduğu görmezden gelindi.

Ayrıca uçuş sayısına göre taşıdığı yolcu sayılarının yüksek olmasına da değinilmeyen haberde akıllarınca havalimanını manipüle etmeye çalıştılar.

'DHMİ Açıkladığı Verilerde Trabzon Yine Zirvede!' başlıklı haberin içerisinde 'En Az Uçuş Rize-Artvin Havalimanı'na Yapıldı' alt başlığına yer verildi. Nereden bakarsanız bakın yanlış bir algı olduğunu ortaya koyan bu haberi ve bu yayını yapan medya gurubunu kınıyoruz. Ayrıca iki şehrin arasını açmaya çalışan, nifak tohumları ekmeyi sürdüren bu yayın organlarına itibar edilmemesi gerektiğini önemle duyuruyoruz.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI 400 AZ SEFERE RAĞMEN 9 BİN FAZLA YOLCU TAŞIDI
Trabzon Havalimanından 19 bin uçuş ile 557 bin yolcu taşınırken Rize Artvin Havalimanında 4 bin 800 sefer ile 122 bin yolcu taşıdığı gerçeği yok sayılarak haber kaleme alınmış. Ayrıca Ordu-Giresun Havalimanında ki sefer sayılarının da Rize'den 400 uçuş fazla olmasına rağmen Rize'den yaklaşık 9000 az yolcu taşıması ise görmezden gelinmiş.

İŞTE KALEME ALINAN HABERİN TAMAMI
DHMİ'ye göre Trabzon'da iç ve dış hat olmak üzere toplam 19 bin 139 uçak uçuş yaptı.
Trabzon Havalimanı, bu verilere bakıldığında Doğu Karadeniz Bölgesinde en çok uçuşun gerçekleştiği şehir olma özelliğine sahip olurken Rize- Artvin, Ordu- Giresun havalimanları listede alt sıralarda yer aldı.

En Çok Uçuş Trabzon Havalimanı'na Yapıldı
DHMİ 2023 Ağustos aynın kesin olamayan uçuş sayılarını açıkladı. Bu rakamlara bakıldığında Doğu Karadeniz Bölgesinde en çok uçuşun gerçekleştiği şehir Trabzon oldu. Trabzon'a 12 bin 860 iç hat, 6 bin 277 de dış hat olmak üzere toplamda 19 bin 139 uçuş gerçekleştirildiği açıklandı.

En Az Uçuş Rize-Artvin Havalimanı'na Yapıldı
Doğu Karadeniz Bölgesinde Ağustos ayında en az uçuşun gerçekleştiği havalimanı Rize- Artvin Havalimanı oldu. Havalimanına 4 bin 815 iç hattan, 85 dış hattan olmak üzere toplam 4 bin 900 uçak geldiği açıklandı. Rize-Artvin havalimanı bu sayılarla bölgedeki havalimanlarının gerisinde kaldı.

İŞTE GERÇEK RAKAMLAR
DHMİ 2023 Ağustos aynın yolcu verilerine göre;

İstanbul 7 milyon 619 yolcuyla 1. sırada yer alırken 2. 5 milyon 693 bin yolcuyla Antalya 3. İstanbul Sabiha Gökçen 3 milyon 720 bin, 4. İzmir Adnan Menderes 1 min220 bin, 5. Ankara Esenboğa 1 milyon 177 bin, б. Muğla Dalaman 929 bin, 7. Muğla Milas-Bodrum 766 bin, 8. Trabzon 557 bin, 9. Adana 460 bin, 10. Kayseri 250 bin, 11. Gaziantep 247 bin, 12. Diyarbakır 176 bin, 13. Samsun Çarşamba 147 bin, 14. Van Ferit Melen 129 bin, 15. Rize-Artvin 122 bin, 16. Gazipaşa Alanya 115 bin, 17. Ordu-Giresun 113 bin, 18. Konya 92 bin, 19. Erzurum 92 bin 20. Elazığ ise 78 bin yolcu taşıyarak Ağustos ayında ilk 20 havalimanı arasına girdi.

Havalimanını açıldığından bu yana bu tarz lobilerin harekette olduğunu görüyoruz. Halen daha Rize ve Artvin'in yolcularının sefer sayısı azlığından Trabzon Havalimanından uçmak zorunda kalıyor.

Havalimanı ile ilgili bütün süreci anbean takip eden burada sefer sayılarının artmasında önemli payı olan Rize Milletvekili Muhammed Avcı'nın çabalarını özellikle belirtmek istiyoruz. Bu ay başlayacak olan İzmir seferleriyle birlikte Rize Artvin Havalimanında ki yolcu rakamları yükselmeye devam edecektir. Türkiye sıralamasında ağustos ayında 15. sırada yer alan havalimanımız, yeni olmasına rağmen önemli bir başarı yakalamıştır. Bu başarının her geçen gün daha da artacağına inanıyoruz.