Bu sezon da büyük umutlarla ve 'Süper Lig' parolasıyla lige başlayan Rizespor ligin ilk yarısında hedefini bir nebze de olsa tutturmayı başarmıştı.

Hüseyin Kalpar'ın şampiyonluk için çizdiği tabloda her maçtan iki puan almak hedefti. Ligin ilk yarısında oynanan 16 maçta 30 puan alan Yeşil-Mavililer, devreyi liderle aynı puanda 2. sırada bitirirken 13'üncü haftadan itibaren başlayan düşüş, sonunda tecrübeli hocayı görevinden etti.

Peki Rizespor lige iyi başladı da neden sonra hesaplar alt üst oldu?

Bank Asya 1. Liginde çok üstün derecede futbol oynayan bir takım yok. Rizepor takım oyununu sahaya yansıtarak içeride ve dışarıda şansının da yardımıyla puanları topladı.

Sakarya maçında Jallow'un yokluğu bir sonraki hafta Bikoko'nun olmayışı takımın klasik futbol akışında sekteye uğramasına yol açarken, o hafta başlayan disiplinsiz davranışlar bugünlere gelineceğinin habercisiydi.

Anlamsızca yenilen kartlar, takımda eksikliklere neden olurken iskeletin sarsılmasına da yol açtı.

Bir türlü boş yere kart görme huyunu bırakmayan takım oyuncuları kazanamama stresine girince çok rahat kazanılabilecek maçlar da ne yazık ki kazanılamadı.

Hüseyin hoca saha içindeki disiplini ve otoriteyi kaybetmişti. Ceza sahasının çok dışından kaleye atılan cılız şutlar fazlalaşmış, takımdaki arkadaşlık kaybolmaya başlamıştı.

Devre arası yapılan takviyelerin bir kaçının ilk onbirde şans bulması, yedek kalan oyuncularda huzursuzluk yaratmaya başlamıştı. Her hafta takımın sahaya çıktığı onbirde birden fazla değişikliklerin olması takımı bu durumu düşürdü.

Evimizde oynadığımız son Elazığ maçı tamamen saydığım olumsuzlukların yaşandığı bir maçtı. Yine hiç yoktan yenilen kartlar ve sahada birlik beraberlik olmaması. İnancını ve ruhunu kaybetmiş bir takım görüntüsü çizdi. Ve sonunda Kalpar döneminin kapanmasına neden oldu.

Kasımpaşa maçında sahaya çıkan onbir ile Rizespor hiç oyuna başlamamıştı.

Kalede yediği goldeki hatası dışında güven veren Ramazan vardı. Defansta Aytek yedek kulübesine çekilerek Mesut, Sezer, Murat Sözgelmez ve Mesut Yılmaz'a şans verildi.

Bu oyuncular maç boyunca iyi mücadele ederek rakip takıma karşı direndiler. Ama takımda en önemli eksiğimizin defans hattında olduğunu söylemeye gerek yok.

Çok atan ve çok yiyen bir takımız. Giray Bulak'ın bu takımı yeniden şaha kaldıracağına inanıyorum.

Ligde Rizespor'un karşısında durabilecek takım yok. Yeter ki disiplinli ve inançlı olalım.